Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обсадена в Мосул, "Ислямска държава" се обръща към екзекуциите и параноята

17 ноември 2016, 17:45 часа • 3832 прочитания

Преди няколко седмици гражданин от иракския град Мосул започва да изпраща текстови съобщения на иракското военно разузнаване в Багдад.

Абу Бакр ал Багдади, лидерът на терористичната групировка „Ислямска държава“, „е станал невъздържан“, гласи съобщение от началото на месец ноември, написано от информатор, който има контакт с групировката, но не е неин член.

„Той е ограничил придвижването си и пренебрегва външния си вид. Живее под земята и има тунели, които се простират в различни области. Не спи без самоубийствената си жилетка, така че да може да я активира, ако бъде заловен“, гласи още съобщението.

Текстовото послание е едно от многото, които описват какво се случва в „Ислямска държава“, докато иракски, кюрдски и американски войници започват своята кампания по освобождаването град Мосул – северното иракско укрепление на групировката.

Съобщенията, заедно с интервюта на висши кюрдски представители и наскоро заловени бойци на „Ислямска държава“, предлагат необичайно детайлна картина на екстремистката групировка и душевното състояние на лидера ѝ докато те правят това, което може да е последното им опълчение в Ирак. Съобщенията описват групировката и нейния лидер като все още смъртоносни, но също така обзети от нарастващата подозрителност и параноя.

Дезертьори и информатори редовна се екзекутирани, пише иракският гражданин. Багдади, който се определи като халиф на голяма част от Ирак и Сирия преди две години, е станал изключително подозрителен относно хората, които са близо до него. „Някога той обикновено се шегуваше, но сега вече него прави“, гласи едно от съобщенията.

Опасностите на СИМ-картата

„Ислямска държава“ винаги е била параноична. Нейната власт в Сирия и Ирак в голямата си част се основава на огромна разузнавателна мрежа, която се възползва от всеки – от дете до закалени в битки бивши баасисти, за да шпионира както враговете, така и собствените си членове.

Тази параноя изглежда е достигнала нови нива с напредването на противниците на групировката. Подозрението нарасна през седмиците преди правителствените сили на Ирак да започнат да обкръжават Мосул в средата на месец октомври.

В началото на миналия месец лидерите на „Ислямска държава“ разкриха вътрешен заговор срещу Багдади, според граждани на Мосул и представители на иракските сили. Замислен от водещ командир на „Ислямска държава“, заговорът беше осуетен, когато представители на групировката откриха СИМ-карта за телефон, която съдържаше имената на съзаклятниците и изведе наяве връзките им с американски и кюрдски разузнавачи. Наказанието беше брутално. „Ислямска държава“ уби 58 заподозрени заговорници, затваряйки ги в клетки и удавяйки ги.

От тогава „Ислямска държава“ екзекутира още 42 души от местни общности. Тези хора също бяха заловени чрез СИМ-карти.

Притежанието на СИМ-карти или какъвто и да е вид комуникационна техника сега се равнява на автоматична смъртна присъда, обясняват гражданите на районите, владение на екстремистката организация. Групировката също така е създала контролно-пропускателни пунктове, на които нейни бойци претърсват хората. Членове на „Ислямска държава“ редовно провеждат наказателни акции в районите, където американските сили са нанесли въздушен удар, тъй като представителите на групировката предполагат, че местните са помогнали на враговете им да установят целите си.

„Вълчетата на халифата“

„Ислямска държава“ разчита на мрежа от деца-информатори, т.нар. „вълчета на халифата“.

„Тези млади момчета подслушват и извличат информация от други деца относно техните бащи, братя и техните дейности“, обяснява иракски правителствен съветник и експерт относно „Ислямска държава“. „На всяка улица има едно или две вълчета на халифата, които шпионират възрастните“, добавя той.

Голямата мрежа от информатори обаче също и вреди на екстремистката групировка, смята шефът на борбата с тероризма на Кюрдското регионално правителство. Претоварена с информация, терористичната организация изразходва много от енергията си срещу собствените си хора, отколкото срещу враговете си. Това допълнително подхранва параноята.

„Има редовни (вътрешни – б.пр.) заговори срещу Багдади“, споделя иракският правителствен съветник и добавя: „Наблюдаваме такива инциденти ежеседмично и те отстраняват собствените си хора“.

Рязане на гърла

Бруталните методи на групировката са разказани в рядко интервю с двама заловени бойци на „Ислямска държава“ от миналата седмица.

Али Кахтан, на 21 години, е бил заловен, след като е убил пет кюрдски бойци в полицейски участък, превзет от „Ислямска държава“ в северен град в област Хоижа. Войнствеността на Кахтан започва, когато е на 13 години. Тогава той се присъединява към терористичната организация „Ал Кайда“, а след това преминава в редиците на „Ислямска държава“, когато негов приятел го завежда на религиозни проповеди и военно обучение в джамия в Хоижа. Обучението е включвало инструкции за боравене с картечница и с пистолет. На обучаващите също е било показано как да прережат нечие гърло с щик от автомат „Калашников“.

Кахтан обяснява, че преди година, местен емир му нарежда да пререже гърлата на петима кюрдски бойци. Докато 21-годишният младеж го правел, емирът го наблюдавал.

„Един след друг с нож, острие от „Калашников“, направих го. Наистина, не почувствах нищо“, разказва Али Кахтан. По думите, след това той се е прибрал вкъщи, „измих се и седнах да вечерям с родителите ми“.

Вторият задържан, 21-годишният Бакр Бакр, който е бил заловен, докато е подготвял самоубийствена атака в Кюрдистан, разказва, че „Ислямска държава“ първоначално е опитала да го вербува през социална мрежа да се присъедини в борбата за Мосул. По думите му, екстремистите имат отчаяна нужда от иракчани, които да се бият на тяхна страна, тъй като притокът на чуждестранни членове значително е намалял, след като Турция постепенно затвори границите си преди година.

Битката

Представители на разузнаването на Ирак смятат, че Абу Бакр ал Багдади не е в град Мосул, а в град в провинция Ниневия, която граничи със Сирия.

Въпросният град има население от около 20 хил. души и е доминирал от екстремисти, лоялни на „Ислямска държава“. Районът е силно укрепен, с дълги тунели, които са прокопани след падането на Саддам Хюсеин, когато градът става пункт за контрабанда на оръжия и прекарване на доброволци от Сирия в Ирак.

Дори Мосул и Багдади да паднат, „Ислямска държава“ най-вероятно ще устои, смята иракският правителствен съветник и експерт относно „Ислямска държава“. „Те ще се върнат към по-асиметрична война и ние ще наблюдаваме самоубийствени атаки на територии на Кюрдското регионално правителство, в иракски градове и навсякъде другаде“, заявява той.

Ройтерс

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес