Сенатът на САЩ одобри Джанет Йелън, номинирана от президента Джо Байдън, за поста министър на финансите на страната, предаде БГНЕС.
Още: "Съседите помагат на съседите": Ето как Трюдо помогна за пожара в САЩ (ВИДЕО)
Още: Математика: Поражение на Украйна ще e много по-скъпо за САЩ от поддържането на Киев
В близко бъдеще 74-годишната Йелен, която ще стане първата жена начело на Министерството на финансите на САЩ, ще положи клетва. През 2014 г. тя стана първата жена, която е председател на системата на Федералния резерв на САЩ (FRS), т.е. централна банка на страната.
На 19 януари на изслушване по разглеждането на кандидатурата на Йелън в съответната комисия тя обяви, че възнамерява да извърши задълбочен анализ на дейността на финансовия отдел в областта на налагането на санкции срещу други държави. В същото време, в отговорите на въпросите на сенаторите, Йелън обяви твърд ангажимент за ограничителни мерки срещу Русия във връзка с Украйна и Крим.
През 1967 г. Йелен завършва с отличие Икономическия факултет на Университета Браун, през 1971 г. докторат в Йейлския университет.
Още: Вместо неразумни заплахи Тръмп може да купи Гренландия и това ще е сделката на века
Още: Байдън разшири санкциите за подкопаване на Западните Балкани
През 1997-1999 г. тя председателства Съвета на икономическите съветници при тогавашния президент на САЩ Бил Клинтън.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: И къщата, в която почина Матю Пери, е унищожена от пламъците в Лос Анджелис
Като председател на Федералния резерв
Като председател на Централната банка Йелън заменя Бен Бернанке, който води политика на ниски лихвени проценти. Когато Йелън поема Федералния резерв, инфлацията в САЩ възлиза на 1,5% (под минимума от 2% за 2012 г.), безработицата е 6,7%, икономическият растеж е 1,7%, а националният дълг на страната е 16,7 трилиона долара (96,6% от БВП). С подобряването на макроикономическите резултати през есента на 2014 г. тя завършва програмата за количествено облекчаване на Бернанке (бел. ред. - печатане на пари) и се връща към по-традиционната парична политика.
По времето на Йелън, Федералният резерв започва да използва регулаторни инструменти за борба със спекулациите. Но наблюдателите смятат първото увеличение на основния лихвен процент от 2008 г. насам като едно от най-важните му постижения. Спадът в равнището на безработица, подобрените прогнози за инфлацията и ръста на БВП на САЩ позволяват на Федералния резерв на 14 декември 2015 г. да повиши процента от 0,25-0,5% на 0,5-0,75%.
Още: САЩ обявиха последен военен пакет за Украйна в мандата на Байдън, гарниран с послание към Путин
Още: Отлагат номинациите за "Оскар" заради пожарите в Лос Анджелис
На 15 март 2017 г. Федералния резерв повишава лихвения процент (лихвата, при която отпуска заеми на търговските банки) до 0,75-1,0%, на 14 юни - до 1-1,25%, а на 13 декември - до 1,25-1,5%. Такива мерки, наред с други неща, са продиктувани от рязкото покачване на индикаторите за запасите. Въпреки прекратяването на политиката за количествено облекчаване, държавният дълг на САЩ продължава да расте. Сега той възлиза на близо 28 трилиона долара.
При Тръмп
45-ият президент Доналд Тръмп, в нарушение на традицията, не номинира Йелън за втори мандат. Тя многократно критикува икономическата политика на републиканеца, твърдейки, че той "нищо не разбира от икономика".
Йелън има отличия от Йейлския университет, почетен доктор по право от университета Браун (1998) и хуманитарни науки от колеж Бард (2000), почетен доктор по право от Британския университет в Уорик (2015) и почетен сътрудник на Британската академия (2016) .
През последните две години редица големи компании са платили на Йелън общо над 7 милиона долара, според Службата за етика на правителството на САЩ (1 януари 2021 г.). Сред тях са американските банки Citigroup и Goldman Sachs, както и корпорацията Google. Йелън получава тези пари за лекции пред служители на компанията.