Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция поставя под въпрос използването на базата Инджирлик от САЩ

05 януари 2017, 15:29 часа • 2272 прочитания

Турция започва да поставя под въпрос използването на ВВС базата Инджирлик от коалицията срещу Ислямска държава (ИД), след като САЩ не подкрепиха турската офанзива в региона Ал-Баб срещу джихадистката групировка, заяви външният министър Мевлют Чавушоглу.

Още: Американски сенатори: Тръмп повтаря пропагандата на Путин, срамно е (ВИДЕО)

Още: Тръмп прегърна путинизма, нарече Зеленски "диктатор" и "средно успешен комик"

"Нашият народ пита защо те (коалиционните сили) използват базата Инджирлик (ако коалицията не осигурява въздушна подкрепа на операцията "Щит на Ефрат") . Ние позволихме на самолети не само на САЩ, но и на други страни, да използват Инджирлик за обща битка (срещу ИД)", каза Чавушоглу пред Анадолската агенция. "На каква цел служите вие, ако не осигурявате въздушна подкрепа срещу ИД в най-чувствителната за нас операция?", добави той.

"САЩ са много важен съюзник за нас. Ние имаме сътрудничество във всяка област. Но в момента има реалност на криза на доверието в отношенията", каза Чавушоглу.

Той добави, че тази криза на доверие се е появила поради ред причини, и отбеляза по-специално, че САЩ не са спазили своето обещание за отстъпление на Отрядите за народна защита (ОНЗ) от Манбиж на изток от река Ефрат и осигуряват подкрепа с оръжие на сирийската кюрдска групировка. "Давайки оръжие на ОНЗ, САЩ избират терористична организация пред свой съюзник", каза още Чавушоглу и допълни, че рано или късно тези оръжия ще се озоват в ръцете на поставената извън закона Кюрдска работническа партия (ПКК), предаде БГНЕС.

Още: Републикански сенатор за Путин: Или в затвора, или екзекутиран, не може да му се вярва! (ВИДЕО)

Още: Руски военни самолети са забелязани да летят край бреговете на Аляска (ВИДЕО)

Външният министър на Турция не пропусна да отбележи, че САЩ също така протакат въпроса с екстрадирането на Фетулах Гюлен.

В същия дух - че "възникват въпроси" поради липсата на въздушна поддръжка на турската операция в Сирия - се изказа и министърът на отбраната на Турция Фикри Ишик.

Още: Рейтингът на Тръмп у дома пада, американците все по-разтревожени за икономиката

Още: Брутално меле между пропалестински протестиращи и израелци се разрази в Ню Йорк (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес