Ваксините срещу COVID-19 са загубили част от ефективността си за предотвратяване на хоспитализации, показват данни от САЩ на Центровете за контрол и превенция на заболяванията, пише Дейли Мейл.
Още: Огненият ад в Лос Анджелис: Версии, щети и очаквани последици (ВИДЕО)
Още: 100 закона още в първите дни: Доналд Тръмп запретва ръкави
Ефективността на ваксините при предотвратяване на хоспитализации е спаднала до 75% от високите 95%, които бяха обявени, когато препаратите за първи път станаха достъпни в края на 2020 г.
Досегашните ваксини все още са 95% ефективни за предотвратяване на сериозно боледуване от COVID, но новите данни показват, че вече много нарастват шансовете напълно ваксиниран човек да се разболее от вируса и да го прекара тежко.
Хората на възраст 75 и повече години са в групата с най-висок риск, като ефективността на ваксините за предотвратяване на хоспитализация в тази възрастова група намалява от 90% на 80% между юни и юли. Остава неясно дали това е така, защото имунитетът от ваксините намалява с течение на времето, или вариантът на COVID Делта е успял да преодолее ваксините.
Още: Мексико в помощ на САЩ: Изпраща огнеборци към пожара в Лос Анджелис
Данните бяха оповестени в момент, в който САЩ се подготвя да пусне бустерни дози, за да засили имунитета срещу варианта Делта и други, които може да се появят в бъдеще.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ обявиха извънредна ситуация за общественото здраве в Калифорния
Още: Канада наложи санкции на 14 високопоставени венецуелски представители
Вариантът Делта е по-заразен, а предишни изследвания на Центъра за контрол показват, че настоящите препарати срещу вируса са недостатъчно ефективни срещу него.
Клиниката Maйо в САЩ установи, че ваксината на Pfizer-BioNTech - най-популярната в САЩ, има само 42 % ефективност срещу варианта Delta, а тази на Модерна - 76%.