САЩ работят със страните от Близкия изток, за да прехвърлят част от ракетните системи там към Украйна. Това заяви изпълнителният директор на Raytheon Technologies Грег Хейс, цитиран от Politico.
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
Именно Raytheon произвеждат ракетните системи NASAMS. САЩ са обещали общо 8 такива на Киев, като две вече са на фронта, а за останалите 6 Пентагонът ще възложи поръчка на стойност 1,2 млрд. долара. По информация на „Ройтерс“ – те трябва да са готови чак към края на 2025 г.
Само че целта, по думите на Хейс, е да се изпратят системи NASAMS от Близкия изток към Украйна в рамките на следващите 3 до 6 месеца. След това САЩ ще компенсират липсата в Азия с нови системи в период от 24 месеца.
ОЩЕ: Италия, Германия и Литва обявиха нова военна помощ за Украйна
Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект
Още: Байдън оставил "вдъхновяващо" писмо на Тръмп, какво пише в него (ВИДЕО)
"В Близкия изток има разположени NASAMS, а някои от нашите съюзници в НАТО и ние всъщност работим с няколко близкоизточни държави, които в момента използват NASAMS, и се опитваме да ги насочим обратно към Украйна", каза Хейс. Той отбеляза, че преместването на системите от региона е по-бързо, отколкото изграждането им в САЩ. "Това, че изграждането им отнема 24 месеца, не означава, че ще отнеме 24 месеца, за да се доставят в страната", заяви директорът на Raytheon.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън
Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21
Изграждането на NASAMS отнема две години поради времето, необходимо за закупуване на електронни компоненти и ракетни двигатели, уточни Хейс.
Администрацията на Джо Байдън ще трябва да одобри споразумението за прехвърляне на системите за противовъздушна отбрана на Украйна. От Пентагона все още няма коментар.
Украинските официални лица прекараха месеци в лобиране пред САЩ да изпратят NASAMS за противодействие на руските ракетни атаки. Системите са с по-голям обсег на действие в сравнение с друго оборудване за противовъздушна отбрана, което западните държави са изпращали на Украйна. Първите две от тях пристигнаха в началото на ноември.
Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп
Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)
Raytheon отказва да назове страните от Близкия изток, които ще изпратят системата, но според данни на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността купувачи в региона са Оман и Катар. Оман подписа договор с Raytheon през 2014 г. за NASAMS, като доставката стана през 2016 г. САЩ са разрешили на Катар да закупи NASAMS през 2019 г. В правителствените уведомления не се посочва колко системи са купили двете държави.
Обучението представлява голямото предизвикателство за САЩ, когато изпращат модерно оборудване в Украйна. Норвежците обучиха приблизително 60 украинци на две системи NASAMS, каза Хейс. Норвежката компания Kongsberg разработва NASAMS съвместно с Raytheon. Обучението за използване на NASAMS обикновено отнема шест месеца.
NASAMS е наземна система за ПВО с близък до среден обсег на действие, разработена от Kongsberg Defence&Aerospace (KDA) и Raytheon. NASAMS е първото приложение на ракетата AIM-120 AMRAAM. Системата има и усъвършенствана версия - NASAMS 2, както и NASAMS 3, която е най-новата модернизация от 2022 г. Чрез NASAMS могат да се изстрелват ракети с малък обсег AIM-9 Sidewinder и IRIS-T SLS, както и ракети с голям обсег AMRAAM-ER. Тя има доказана оперативна съвместимост със системи с по-дълъг обсег на действие като установката Patriot.