Заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман осъди оспорването от страна на Китай на европейската сигурност, икономика и ценности, като призова Европа да помогне на Съединените щати да се противопоставят на конкуренцията от страна на Пекин.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
"Още преди президентът Си (Дзинпин) и президентът (Владимир) Путин да обявят партньорството си "без граници" през февруари, КНР (Китайската народна република) отправи предизвикателство към европейската сигурност, европейската икономика и европейските ценности", заяви Шърман, говорейки пред европейски репортери чрез видеовръзка.
Коментарите на Шърман последваха изявлението на държавния секретар Антъни Блинкен, който наскоро определи Пекин като основна заплаха за световния ред, независимо от руската инвазия в Украйна. Вашингтон обвинява Пекин, че иска да промени световния ред.
В речта си на 25 май Блинкен заяви, че Вашингтон действа в активна конкуренция с Пекин, за да запази настоящия световен ред.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Администрацията на Байдън говори за необходимостта от оказване на натиск върху Китай да играе по правилата, включително по отношение на споровете в Южнокитайско море и търговията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
"Въпреки че Пекин може да е на хиляди километри от нас..., действията на КНР имат също толкова голямо значение за бъдещето на Европа", заяви Шърман, като приветства настоящото сътрудничество с Европа, като все още се стреми да "уеднакви подходите ни".
Тя допълни, че "всички ние разглеждаме въпроси, свързани с веригите за доставки", в резултат на пандемията и войната в Украйна.
"САЩ не се стремят към конфликт" с Китай, нито към "откъсване на икономиката ни от КНР. Не искаме нова студена война", каза тя, "но не можем да разчитаме, че Пекин ще промени поведението си".
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании