Американската армия извърши успешно тестово изстрелване на ракета, която проведе експерименти, свързани с разработване на хиперзвукови оръжия. Това се случи в сряда местно време на изпитателния полигон Уалопс във Вирджиния.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Ракетата бе натоварена с 11 различни експеримента, предназначени за тестване и събиране на данни за изследване на хиперзвукови оръжия в подкрепа на съвместната програма на армията и Военноморските сили, съобщиха от ВМС.
Това беше вторият тест, проведен в рамките на програмата, насочена към разработване на хиперзвукови способности на морско и наземно базиране. Първият тест се състоя през октомври 2021 г., припомня CNN.
При този тест от стартовата площадка беше изстреляна ракета, която проведе различни експерименти за събиране на данни и информация за компонентите на хиперзвуковите ракети, включително термоустойчиви материали и електроника от висок клас.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
"Изстрелването днес премина изключително добре", заяви вицеадмирал Джони Улф - директор на отдел "Програми за стратегически системи", който наблюдаваше теста. "Събрали сме всички данни, които искахме".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Втората ракета е планирана за изстрелване в четвъртък и ще извърши допълнителни 13 експеримента, предназначени за разработване на хиперзвукови оръжия, съобщиха от ВМС.
Данните, събрани от тези тестове, ще помогнат за разработването на хиперзвуковата система Conventional Prompt Strike на ВМС и хиперзвуковото оръжие с голям обсег на действие на армията. И двете програми ще използват Common Hypersonic Glide Body - снаряд, носен на върха на ракета-носител, който се движи към целта с висока скорост.
Хиперзвуковите оръжия се движат със скорост около 6400 км/час, което ги прави трудни за откриване и прехващане навреме. Ракетите могат също така да маневрират и да променят височината си, което им позволява да избягват системите за противоракетна отбрана.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Пентагонът превърна разработването на хиперзвукови оръжия в един от основните си приоритети, след като миналата година Китай извърши успешни изстрелвания на хиперзвукови ракети, а Русия започна да използва такива във войната в Украйна.
ОЩЕ: Русия е готова да вкара в употреба хиперзвуковата ракета "Циркон"
След като Китай изпробва хиперзвуково оръжие през 2021 г., председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Марк Мили нарече теста "много значимо технологично събитие", което е само един от елементите на китайските военни способности.