Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пускат ГМО комари в САЩ?

05 юни 2020, 19:15 часа • 5815 прочитания

Пускането на генно модифицирани комари във Флорида е неизбежно. Но екип от учени смята, че са необходими повече проучвания преди създаването на публичен регистър за генно модифицирани (ГМО) организми.

Генно модифицираните насекоми могат да бъдат пуснати за първи път в САЩ това лято, съобщава „Дейли Бийст“.

На 1 май 2020 г. компанията „Oxitec“ получи разрешение за експериментално използване от Американската агенция за опазване на околната среда на милиони ГМО комари (обозначени от „Oxitec“ като OX5034) всяка седмица през следващите две години във Флорида и Тексас. Женските от този вид комари, Aedes aegypti, предават денга, чикунгуня, жълта треска и вируси Зика. Когато тези лабораторно отглеждани ГМО мъжки са освободени и се чифтосат с диви женски, техните потомства умират. Непрекъснатите мащабни разгръщания на тези OX5034 ГМО мъжки в крайна сметка трябва да причинят временен срив в дивата популация.

Въпреки това, биолози, генетици, политически експерти и биоетици са обезпокоени, че настоящият държавен надзор и научната оценка на ГМО комарите не гарантират тяхното отговорно разгръщане.

Генно инженерство за контрол на заболяванията

Коралови рифове, които могат да издържат на повишаване на температурата на морето; американски кестенови дървета, които могат да преживеят болести по растенията; комари, които не могат да разпространяват болести - са примери за това как генното инженерство може да трансформира естествения свят.

Генното инженерство предлага безпрецедентна възможност на хората да прекроят фундаменталната структура на биологичния свят. Но с напредването на модифицирането на гени, екологичните системи, които биха могли да променят, остават все още неизследвани.

Напоследък никоя група организми не е получила по-голямо внимание за генетична модификация от комарите – дали за да унищожат следващо потомство или за да спрат предаване на болести. Тези стратегии носят значителни потенциални ползи за стотици милиони хора, засегнати от болести, пренасяни от комари всяка година.

„Oxitec“ са тествали вече ГМО комари в Бразилия, Каймановите острови, Малайзия и Панама.

Оторизираните органи обаче изискват да се направят регулаторните процедури по-прозрачни и да се оцени оценката на риска от ГМО комарите. Целта за намаляване или дори премахване на болести, пренасяни от комари, е похвална. ГМО комарите могат да се окажат важен инструмент за облекчаване на глобалните здравни тежести. Въпреки това, за да се гарантира техния успех, спешно са необходими регулаторни рамки за отворено, всеобхватно и съвместно вземане на решения.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес