Ферид Мурад, Нобелов лауреат с албански произход, почина на 87-годишна възраст. Живял е и работил в САЩ и е преподавал в най-известните университети в Америка и извън нея. През 1998 г., заедно с двама колеги, той получава Нобелова награда за физиология/медицина за открития относно ролята на азотния оксид в сърдечно-съдовата система.
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни
Albanian-American physician and pharmacologist Ferid Murad has passed away at the age of 86. Murad discovered that nitric oxide plays a crucial role in relaxing blood vessels and improving blood circulation, earning him the Nobel Prize in 1998.https://t.co/IZaREjwpuL
— Euronews Albania (@EuronewsAlbania) September 6, 2023
Доктор Ферид Мурад е роден през 1936 г. в американския щат Индиана като дете на емигранта от село Лакавица (днешна Северна Македония - бел.ред.), Гостивар Джабир Мурад Еджупи и Хенриета Жозефин Боуман, американка. Неговите изследвания са насочени към ефекта на нитроглицерина върху човешкото тяло. Той е работил по тази тема от години с Робърт Фърчгот и Луис Игнаро.
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
Тримата заедно получават Нобелова награда през 1998 г. В началото на 70-те години на миналия век Ферид Мурад започва да изследва значението на азотния оксид в сърдечно-съдовата система и открива, че той играе съществена роля за отпускането на кръвоносните съдове и подобряването на кръвообращението.
ОЩЕ: Отиде си нобелистът Джон Гудинаф
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Откритието е патентовано през 1996 г., одобрено за употреба при еректилна дисфункция от Администрацията по храните и лекарствата на 27 март 1998 г. Това го прави първото хапче за лечение на еректилна дисфункция в Съединените щати и е пуснато незабавно през 1998 г.
Мурад е удостоен със званието „Почетен доктор“ от много университети и престижни международни образователни и научни институции. Носител е и на званието „доктор хонорис кауза“ от Университета за Югоизточна Европа в Тетово.
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
По време на награждаването самият Мурад каза, че баща му е от гостиварско село и че е емигрирал в Америка в началото на 1900 г.
Нобеловият лауреат Мурад посети Гостивар за трети път преди 5 години, след като за първи път дойде в родния град на баща си преди две десетилетия и се срещна с най-близките му роднини. Вторият път дойде, когато болницата в Гостивар беше кръстена на него в негова чест.
Ферид Мурад преди това е обявен за почетен професор в университета „Майка Тереза“ и доктор на науките. Такова признание получи и университетът в Тетово. В община Чаир в Скопие улица носи неговото име.