Най-големите проблеми за всички млади хора по света са безработицата и психичното здраве. Това каза специалният пратеник на ООН по младежките въпроси Джаятма Уикенмараняке в интервю за Агенция „Фокус“ във връзка с предизвикателствата, пред които са изправени младите хора в Европа и по света и начините за преодоляването им.
Тя посочи, че в момента в световен мащаб около 71 млн. млади хора са безработни, което е огромен проблем и за Европа. „До голяма степен това е свързано с прехода учебно заведение – работно място, има несъответствие между уменията и потребностите на пазара на труда. При бързото развитие на технологиите ни трябват гъвкави и прехвърляеми умения, за да можем да се приспособяваме към динамичния характер на пазара на труда“, каза още Уикенмараняке и посочи като пример, че 35% от уменията, които са били търсени през 2015 г., няма да бъдат значими през 2020 г. По думите ѝ младите хора трябва да развиват онези нови умения, които да им помогнат да бъдат продуктивни граждани.
„На второ място, бих поставила проблемите на психичното здраве, които предизвикват все по-голяма тревога. Самоубийствата са често явление сред младите хора не само в Европа, но и в целия свят. Когато говорим за здравето на младежта, основно се акцентира върху неправилното хранене и липсата на спорт, почти не се обръща внимание на психосоциалната терапия и справянето с депресията, създаването на защитени пространства, където младите хора да могат да говорят по тези въпроси. Сексуалното и репродуктивното здраве също са голям проблем не само в Европа, но и по света. Младите жени най-често нямат достъп до информация или услуги, свързани с репродуктивното здраве. Разбира се, половата идентичност и сексуалната ориентация постоянно се поставят под въпрос от закони и социални норми. Това според мен са някои от най-често срещаните предизвикателства, които наблюдавам в целия свят“, каза още тя.