Програмата за подслушване на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ противоречи на конституцията на страната. Това обяви в свое решение Вашингтонският федерален окръжен съд.
Още: И Джей Ди Ванс заговори за ядрена война. Как вижда края на войната в Украйна
Още: Обрат на изборите в Канада. Новият стар премиер: "Тръмп, никога няма да ни притежаваш" (ВИДЕО)
Съдът разгледа граждански иск срещу програмата на АНС за събиране на информация чрез подслушване на телефони, като магистратите обявиха, че програмата противоречи на Четвъртата поправка от конституцията на САЩ, защитаваща американците от необосновани обиски.
"Трудно е да си представим по-голям произвол и вмешателство от събирането на данни за практически всеки гражданин на страната", заяви съдията по делото, предаде bTV.
Изпълнението на съдебното решение все пак ще бъде отложено до разглеждането на обжалването от страна на правителството, доколкото делото засяга интересите на националната сигурност, заяви съдията. Според адвокатите на ответниците по делото програмата за следене на АНС не позволява да се следи съдържанието на телефонните разговори, а само фиксира номера на абоната, датата и продължителността на съответния разговор.
Още: "Глупак в чужбина": Кой е човекът на Тръмп, който трябва да уреди мира в Украйна?
Още: Кола се вряза в училищна занималня, има загинали деца (ВИДЕО, СНИМКИ)
По мнението на АНС и правителството програмата за подслушване е важна за националната сигурност, тъй като чрез нея могат да се предотвратят евентуални терористични атаки на територията на САЩ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рубио повиши тон на Лавров: Русия да сложи край на войната в Украйна
Още: И вторият изтребител F-16 пътува към България: Кога се очаква да пристигне?
Съдията от федералния окръжен съд във Вашингтон подложи на съмнение това твърдението с думите: "Досега правителството не е посочило нито един случай в който е била предотвратена терористична атака с помощта на събиране на данни за гражданите. АНС трябва да докаже ефективността на програмата, както и че прилагането на програмата е по-ценно живота на който да е американец".
Ищци по делото са Чарлс Стрендж и Лари Клайнман, основател на неправителствената организация Freedom Watch. Двамата заведоха съдебния иск през юни тази година, когато гръмна скандалът с бившият служител на ЦРУ Едуард Сноудън, публикувал данни на спецслужбите.