07:37 нед  6 апр 2025

Джон Кери търси помощта на Китай

14 февруари 2014, 17:30 часа • 84961 | прочитания

Държавният секретар на САЩ Джон Кери пристигна в Пекин за разговори целящи да насърчат китайските лидери да окажат повече натиск на съюзника си КНДР да прекрати своята ядрена програма. Кери започва посещението си със среща с китайски президент Си Дзипин в пекинската официална сграда на парламента. Той разговаря и с други висши лидери, сред които външния министър Ван И.

Още: "Той е идиот": Хиляди американци протестират срещу Тръмп и митата му (ВИДЕО)

Още: Вирусът, който уби жената на Джийн Хекман, се разпространява и жертвите се увеличават

След това Кери описа срещите си като „много конструктивни” и „позитивни”.

„Ние се надяваме, че 2014 г. ще бъде година на конкретен напредък в очертаване на ново модерно отношение, ръководеща нашите различия ефективно, и намиране на начин за практическо сътрудничество когато е възможно”, каза Кери.

Кери пристигна в китайската столица рано в петък от Южна Корея, където се срещна с президента Пак Кън Хе. Срещата стана докато КНДР и Южна Корея започнаха преговори на най-високо равнище от седем години насам.

Още: Митата на Тръмп: Защо пак ги изчисли грешно и какви са тези магически формули? (СНИМКИ)

Още: Netflix, Facebook, iPhone: Призиви за бойкот на продукти от САЩ заплашват Тръмп и икономиката

В Сеул Кери каза, че Китай има уникална и критична роля в убеждаването на Пхенян да поднови преговорите по своята ядрена програма. Той призна помощта на Пекин в последните месеци, но каза че Китай може да направи повече като водещ доставчик на гориво и банкови услуги за Северна Корея.

КНДР напусна шестстраните преговори през 2009 г. Оттогава възстанови някои ядрени съоръжения и разтревожи регионални и западни правителство с провеждането на подземни ядрени опити.

Кери се надява още да повдигне пред Китай и въпроса за морските спорове със съседните му държави, довели да спад в отношенията на Пекин с Япония и други страни.

Вашингтон е критичен към опитите на Китай да получи контрол над спорни части от Източно и Южно Китайско море.

Още: "Изключваме принципа "око за око, зъб за зъб". Мексико представи план и тактика срещу митата на Тръмп

Още: Китай сложи точка: "Пазарът се произнесе". И предупреди за мощна инфлация заради митата на Тръмп

В Сеул Кери повтори, че спорните острови в Източнокитайско море, обект на претенции на Китай и Япония, попадат под ангажиментите на САЩ да защитават Токио в случай на атака. Коментара разгневи Пекин, който призова Вашингтон да не се меси.

Китай обвини американския съюзник Япония в повишаване на напрежението около островите, като ги е придобила от техния частен собственик миналата година.

Преди пристигането на Кери в Пекин, местните медии съобщиха, че Вашингтон трябва да „окаже натиск на Япония да спре с провокациите”.

Азиатската обиколка на Джон Кери е петата му в региона от заемането на поста на държавен секретар на САЩ.

В събота той ще пристигне в Индонезия, с което приключва обиколката му в Азия. А в понеделник ще пристигне в ОАЕ за среща с лидерите на страните от Персийския залив.

Voice of America

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch