Съюзът между САЩ и Европа съществува и ще продължи да бъде „ключов“, заяви в речта си пред Мюнхенската конференция по сигурността президентът Джо Байдън.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
„Изпращам ясно послание на света. Америка се завърна. Трансатлантическият алианс се върна", каза той в своето обръщение.
Байдън призова европейските съюзници да се обединят, за да се справят със силните политически и икономически предизвикателства от страна на Китай.
"Трябва да се подготвим заедно за дългосрочна стратегическа конкуренция с Китай", каза той.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Трябва да гарантираме, че ползите от растежа се споделят широко и справедливо, а не само от няколко държави. Можем да се противопоставим на икономическите злоупотреби и принуда на китайското правителство, с които подкопава основите на международната икономическа система, заяви американският държавен глава
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Той увери участниците в конференцията, че САЩ са посветени на осигуряването на безопасността на своите съюзници в НАТО в рамките на чл. 5 от устава на организацията, съгласно който нападение срещу една от държавите-членки означава атака срещу целия блок.
Байдън призова световните лидери да се справят и с „дестабилизиращите действия“ на Иран.
Вашингтон е готов да възобнови участието си в преговорите по ядрената програма на Иран във формат „пет плюс един“ (петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия).
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата