Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бетономорие в Калифорния - реакцията на властите е убийствена за любителите на бетона

26 юни 2019, 10:36 часа • 6702 прочитания

Темата с бетона по Черноморието отново е на дневен ред, след серия от протести заради промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК). Припомняме, че по същество промените са такива, че се налагат сериозни глоби за разполагане на хавлии, плажни принадлежности на дюни, както и палатки и кемпери на необозначени специално за къмпинг места, но няма и ефективна защита за застрояване на най-важните според природозащитници дюни - т.нар. ембрионални, от които произлизат всички останали. Това създава предпоставки за свободно строителство върху такива дюни, но според депутата от "Обединени патриоти" Искрен Веселинов, който беше един от основните двигатели за промяна на ЗУЧК, положението с този вид дюни било "заварено" и природозащитниците трябвало да се обърнат към МОСВ.

Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил

Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против

Промените в ЗУЧК обаче бяха блокирани от президента, но въпреки това една община прие нова наредба точно в духа на новия закон – тази в Царево. Тепърва ще стане ясно дали наредбата няма да падне в съда, защото цялата процедура по приемането ѝ наподобява много нещата, които се случиха по предишната наредба и които станаха мотив тя да бъде отменена точно от съда.

По отношение на наличието на бетона в красиви, обществени местности пример даде Калифорния. Репортаж на CNN там разказва за опит на популярната в цял свят верига "Риц-Карлтън" да си "присвои" част от обществен плаж – чрез знаци и уведомления на уж обществен паркинг, от който се стига до плажа, че достъпът не е свободно позволен. Шокиращото е, че хотелът е трябвало да се грижи за 25 паркоместа и те да си останат за свободно ползване, като това е условие изобщо заведението да отвори врати. Случаят датира още от 2001 година, а заради поведението на хотела са налагани по-скромни административни наказания през 2004, 2007 и 2011 година. Това обаче явно не помага – и реакцията на властите вече е изключително сурова.

Заради случващото се, Калифорнийската крайбрежна комисия налага на "Риц-Карлтън" глоба за милиони. Налага се хотелът да води преговори за смекчаване на санкцията, но въпреки това тя остава втората най-голяма в историята на САЩ за такова деяние – 1,6 млн. долара! Част от тези пари ще бъдат дадени на местна консервационна група, за да придобие земя точно на север от хотела. Групата ще използва земята за разширяване на обществения плаж и калифорнийската крайбрежна пътека. Освен това, хотелът е задължен да направи разяснителна кампания, че до плажа, който иска да обсеби, има свободен достъп. На всичкото отгоре хотелът ще трябва да извърши одит на пластмасите си за еднократна употреба, за да се ограничи въздействието върху околната среда на хотела.

Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road

Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес