Америка сега e "по-добро място и е по-силна", отколкото когато встъпих в длъжност. Това заяви в прощалната си реч като президент на САЩ Барак Обама. Отиващият си президент призова американците да се обединят, за да поддържат демокрацията жива.
Още: Мексиканските власти конфискуваха повече от 400 000 хапчета фентанил
Още: AI изчисли скандал между Тръмп и Илон Мъск през 2025 г.
Петдесет и пет годишният демократ, който се подготвя да отстъпи мястото си в Белия дом на 70-годишния бизнесмен Доналд Тръмп, избра град Чикаго, земята на своето стръмно политическо издигане, за да произнесе последната си реч като президент. Придружен от съпругата си Мишел и вицепрезидента Джо Байдън, той говори от „МакКормик плейс” (McCormick Place) в сърцето на големия град в щата Илинойс.
Макар и да признава, че расовият въпрос е проблем, „който разделя” Америка, по време на последната си реч като президент Обама настоя, че има напредък, пише БГНЕС.
Като посочи успехите на своето управление - създаването на работни места и конкретно възраждането на автомобилната индустрия, разширяването на обхвата на здравните осигуровки или т.нар. реформа "Обамакеър", спирането на ядрената програма на Иран и ликвидирането на лидера на терористичната организация "Ал Кайда" Осама бин Ладен, Обама произнесе дълга пледоария в защита на демокрацията.
Още: Тръмп обеща да възобнови екзекуциите в САЩ
Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия
"Нашата демокрация е заплашена всеки път, когато я приемаме за даденост. Всички заедно, независимо от нашата партия, трябва да се съсредоточим върху възстановяването на нашите демократични институции", настоя той, като подчерта "силата на обикновените американци като действащи лица в промяната”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)
Още: По 100 години затвор: Американска гей двойка си осинови момченца, за да ги изнасилва
"Когато нивата на участие са сред най-ниските в съвременните демокрации, трябва да гласуваме по-лесно, не по-трудно", добави той от "МакКормик плейс” (McCormick Place), в сърцето на големия град в Илинойс. "Конституцията ни е забележителен подарък (...), но тя няма да има сила сама по себе си”, подчерта Обама.
Американският президент се просълзи, показвайки уважението си към съпругата си Мишел и дъщерите им Малия и Саша. "От всичко, което съм правил през живота си, моята най-голяма гордост е да съм ваш баща", обърна се той към двете си деца сред силните аплодисменти.
"За Мишел и мен Чикаго е мястото, откъдето започна всичко”, подчерта Барак Обама в анонса на речта си. „Когато пристигнах за първи път в Чикаго бях на малко повече от 20 години, опитвах да разбера кой съм, търсех цел в живота си. Тук научих, че промяната не става без обикновените хора да се намесят, да се ангажират и да се съберат, за да я поискат. Продължавам да вярвам в това и след осемте години като президент", каза Обама.
Още: "Абсолютна необходимост": Тръмп поиска отново да закупи Гренландия
Още: Дензъл Уошингтън стана свещеник (ВИДЕО)
Осем години начело на първата световна сила посребриха слепоочията и накараха лицето му да изглежда по-слабо, но първият черен президент в историята на САЩ отново да отправи послание на надежда. При напускането на Белия дом Барак Обама може погледне от височината на солидна популярност.
Според проучване на Quinnipiac University публикувано часове преди речта му, 55% от избирателите одобряват (срещу 39%, които не одобряват ) действията му като президент. Това е неговият най-висок резултат от седем години насам. Това е почти обратното (51% неодобрение, 31% одобрение) на оценките, дадени от запитаните избиратели за действията на Доналд Тръмп след като бе избран за президент.
Чикаго, където семейство Обама все така има къща, ще изиграе централна роля в „следпрезидентския живот” на Обама. В къщата ще бъде приютена президентската му библиотека и фондацията му.
Обама ще остане още няколко години във Вашингтон, но припомни неотслабващата си привързаност към Чикаго. Именно в този град среща бъдещата си съпруга, там са родени и децата им. Сега, след като се прибере в Белия дом през нощта срещу сряда, Барак Обама ще може да живее там още 10 дни.
Остана да звучи последното изречение в речта му във вторник вечерта. "Yes we can" (Да, ние можем ), завърши той като отново произнесе знаменития си слоган от кампанията през 2008. „Yes we did" (Да, ние го направихме), добави той.