Президентът Джо Байдън предложи помощ от 1 милиард долара на независимите фермери като част от битката срещу гигантите в месопреработвателния бизнес. Байдън обвини големите фирми в бранша в монополизиране на пазара и в картел, с цел да бъдат изтласкани по-малките производители.
Още: Митата на Тръмп: Защо пак ги изчисли грешно и какви са тези магически формули? (СНИМКИ)
Още: Netflix, Facebook, iPhone: Призиви за бойкот на продукти от САЩ заплашва Тръмп и икономиката
„Тук сме, за да говорим за засилване на конкуренцията, което ще намали цените за крайния потребител“, каза Байдън по време на виртуална среща на малки фермери и производители на месо, цитиран от БГНЕС.
Наричайки производителите и месопреработвателите „пример от учебниците“ за концентрирана пазарна мощ в ръцете на няколко предприятия, Байдън уточни, че „четири големи корпорации контролират повече от половината пазари на говеждо, свинско и птиче месо в САЩ“. "Капитализмът без конкуренция не е капитализъм. Това е експлоатация. Това е, което виждаме при месото и домашните птици", каза той.
Белият дом откри нови мерки за помощ на малките производители, сред които 375 милиона долара безвъзмездни средства за подкрепа на малки месопроизводители и 275 милиона долара кредитни линии при изгодни лихви за по-малкия бизнес.
Още: "Упс!": Тръмп се хвали с ВИДЕО, което уж е от смъртоносната атака срещу хусите
Към Байдън се присъединиха главният прокурор и министърът на земеделието, които твърдят, че мултинационалните компании за опаковане на месо са се възползвали от икономическия спад по време на пандемията на Ковид, за да вдигнат цените. Покачването на цените на любимите на американците пържоли и хамбургери доведе до растяща инфлация, която пък бе силен удар върху политическия имидж на президента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китай сложи точка: "Пазарът се произнесе". И предупреди за мощна инфлация заради митата на Тръмп
Инфлацията през ноември достигна 6,8 процента - най-високият връх от 1982 г. насам, докато цените на говеждото месо се покачиха с 20,9 процента през този месец, свинското месо се повиши с 16,8 процента, а месото за хамбургери - с 13,9 процента. Критиците на Байдън твърдят, че президентът е подхранил инфлацията допълнително с големи държавни разходи. Покачването на цените на месото е политически чувствителна област, заедно с цените на бензина, които също достигнаха тревожни нови върхове.