Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализатор от разузнаването на САЩ притискан да загърби руската намеса в изборите

10 септември 2020, 13:35 часа • 2058 прочитания

Бивш високопоставен служител на американското разузнаване заяви в оплакване за нередности, станало публично достояние в сряда, че е бил притиснат от шефа си да спре да предоставя разузнавателни оценки за заплахата от руска намеса в предстоящите избори в САЩ. За това съобщават американски медии, цитирани от БГНЕС.

Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън

Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21

Брайън Мърфи, който беше анализатор в Министерството на вътрешната сигурност (МВС), каза, че изпълняващият длъжността шеф на Националната сигурност Чад Улф му е казал през май 2020 г. да се съсредоточи върху заплахата от Китай и Иран. Адвокатите на Мърфи подадоха жалбата до стария му работодател МВС, изпращайки копия до различни лица и институции в американската политика.

Мърфи каза, че Улф бил получил указанията от съветника по националната сигурност на Белия дом Робърт О'Брайън.

Според жалбата, Улф казал на Мърфи, че разузнаването за руската дезинформация трябва да се "задържи", защото не прави добра услуга на президента.

Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп

Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)

Мърфи възразил, че е неправилно да се задържа проверената информация по политически съображения. Мърфи каза, че след като отказал да се съобрази, бил наказан.

Жалбата за нередности призовава за разследване на това, което в нея е определено като "репресивни действия", предприети срещу Мърфи заради неговите разузнавателни доклади.

Оплакването очертава няколко други случая, когато Мърфи е бил притискан да променя подробности в докладите на разузнаването, които не съвпадат с политическите цели на президента Доналд Тръмп.

През декември 2019 г. Мърфи представил разузнавателни доклади за американските стандарти за убежище, които очертават корупцията, насилието и икономическата несигурност в Гватемала, Хондурас и Салвадор

Още: Първият танц на Доналд и Мелания Тръмп след встъпването в длъжност на президента (ВИДЕО)

Още: Престрелка на канадската граница: Американски граничар е убит

Според разказа на Мърфи изпълняващият длъжността шеф на МВС Кенет Кучинели заявил, че "иска промени в информацията" и се оплакал, че "анализатори на разузнаването от дълбоката държава" съставят разузнавателни данни, за да подкопаят целите на политиката за убежище на Тръмп.

В жалбата се казва още, че Мърфи е бил притискан през 2018 г. да предоставя разузнавателни оценки в подкрепа на твърденията на администрацията на Тръмп, че мигранти с терористични връзки пресичат югозападната граница на САЩ. Мърфи твърди, че е казал, че няма да промени разузнавателните данни, за да се надцени заплахата.

Въпреки това бившият шеф на МВС Кирстен Нилсен свидетелства пред Конгреса на САЩ през декември 2018 г., че 3755 установени терористи са преминали границата. Според оценката на Мърфи броят им би трябвало да е едва трима.

Мърфи каза в жалбата, че показанията на Нилсен "представляват знание и умишлено подаване на невярна информация".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес