Срещата на върха на БРИКС през август продължава да е разгорещена тема за дискусии, тъй като домакинът Южна Африка спазва основополагащия документ на Международния наказателен съд, т.е. би трябвало да арестува руския диктатор Владимир Путин на своя територия.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Последната новина е, че Москва е отказала призива на южноафриканския президент Сирил Рамафоса държавният глава Владимир Путин да бъде заместен на срещата от руския външен министър Сергей Лавров.
"Наясно сме, че сме обвързани с Римския статут (основния документ на МНС - бел. ред.), но не можем да поканим някого и след това да го арестуваме. Бихме били щастливи, ако Путин не дойде", заяви южноафриканският вицепрезидент Пол Машатиле, цитиран от NEXTA.
От Южна Африка по-рано дойде информация, че всичките петима лидери на страните от БРИКС, т.е. Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, ще участват в предстоящата среща на върха. Eyewitness News цитира Ставрос Николау от Бизнес съвета на БРИКС, който заяви: "Очаквайте редица държавни глави. Но важното е, че петимата държавни глави от БРИКС ще присъстват на форума".
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
ОЩЕ: Южна Африка: Путин ще присъства на срещата на БРИКС през август
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Междувременно руската информационна агенция ТАСС, която е под контрола на Кремъл, цитира говорителя на Путин - Дмитрий Песков, който намекна, че диктаторът може да се включи в срещата онлайн: "Форматът на участието на Путин в срещата на върха на БРИКС все още не е определен, обсъжданията продължават".
На 17 март Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на Путин във връзка с масовото депортиране на украински деца в Русия. Това задължава всички страни, подписали Римския статут - основополагащия документ на МНС, включително Южна Африка, да задържат руския президент, ако това е възможно.
Цялата тази процедура постави президента на Южна Африка Сирил Рамафоса, който изгражда близки връзки с Москва, пред дилема как да се справи с посещението на Путин. Първоначално Южна Африка обяви, че няма да спазва вече Римския статут, но после се оказа, че посланията на Рамафоса били предадени "грешно". ОЩЕ: "Президентска грешка": Южна Африка все пак няма да се оттегля от Международния наказателен съд
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Претория обаче изтъкна, че ще има дипломатически имунитет на всички гости на срещата на върха.