Властите на Южна Африка заявиха, че ще предоставят дипломатически имунитет на участниците в двете срещи на БРИКС, включително и на руския диктатор Владимир Путин, който се издирва от Международния наказателен съд в Хага.
Още: Десетки загинаха при атентат в Афганистан
Още: Десетки бяха убити в Мозамбик след победа на управляващата партия
Според документа имунитетът ще действа по време на срещата на министрите на външните работи в рамките на БРИКС, където влизат Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР. Срещите ще се проведат на 1 и 2 юни в Кейптаун, а имунитетът ще обхване и срещата на върха на ръководителите на страните от БРИКС, която ще се състои от 22 до 24 август.
"Имунитетите се предоставят на конференцията, а не на конкретни лица. Те са предназначени за защита на конференцията и нейните участници от юрисдикцията на приемната страна по време на провеждането на конференцията", поясниха властите на ЮАР. Те допълниха, че това е "стандартна процедура, която се провежда за всички международни конференции и срещи на върха, независимо от нивото на участие."
Властите на ЮАР уточниха още, че предоставянето на имунитет за срещите на БРИКС не отменя "никоя заповед, която е издадена от всеки международен трибунал по отношение на който и да е участник в конференцията."
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Според специалиста по международно право Станислав Дмитриевский изявлението на ЮАР е двусмислено. По думите му формулировката им може да се тълкува по следния начин: "Ние гарантираме на всички участници имунитет от всякакво наказателно преследване, включително международни съдилища и трибунали. Разбира се, това не отменя издадените от тези съдилища заповеди за арест, ние просто няма да ги изпълняваме по време на конференцията." Но може да се прочете и така: "Ние гарантираме на всички участници в конференцията имунитет, освен онези, спрямо които международните трибунали и съдилища са издали заповеди за арест."
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Възниква колизия между двете норми - нормите за традиционния дипломатически имунитет и нормите на Римския статут за лишаването от този имунитет.
"Отчитайки някои правни тънкости ЮАР може да даде приоритет на едната група норми или на другата. Но от текста не се разбира какво точно са решили", обяснява експертът. Възможно е ръководството на ЮАР преднамерено да подава двусмислено послание, "което всяка от заинтересованите страни да тълкува, както й се иска", пише "Важные истории".
Лошата новина е в това, че световната общност няма много варианти за реакция, освен да размаха пръст. Международният наказателен съд може да излезе с решение, че държавата е нарушила задължението си да сътрудничи със съда. Но това ще изглежда като поредното "ние сме много обезпокоени", т.е. няма да има особени последствия за ЮАР ", коментира Наталия Секретарева, ръководител на юридическия департамент на Центъра за защита човешките права "Мемориал", която припомня, че през 2015 година ЮАР не изпълни задължението си да задържи президента на Судан Омар ал-Башир.
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Реакцията в ЮАР
Най-голямата опозиционна партия в ЮАР "Демократичен алианс" съобщи, че е подала официално искане към Върховния съд да се задължат властите да арестуват Путин, ако той се окаже на територията на ЮАР. В партията отбелязват, че техните действия са опит да се предотврати повторението на ситуацията с ал-Башир. В заявлението се отбелязва, че окръжният прокурор вече е образувал иск с настояване да се осигури изпълнението на необходимите процедури, ако властите получат съответното искане от Международния наказателен съд за ареста на президента на Русия.
Путин ще получи имунитет за срещата на БРИКС в Южна Африка