Бивш судански политик, издирван за предполагаеми престъпления срещу човечеството, съобщи, че той и други бивши служители са избягали от затвора.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Ахмед Харун е сред задържаните в затвора "Кобер" в столицата Хартум, срещу които са повдигнати обвинения от Международния наказателен съд (МНС). Той е успял да се освободи заради хаоса, предизвикан от сраженията в Судан.
Източноафриканската страна, която е с военно управление след свалянето на последния политически лидер през 2019 г., е разтърсена от военна вражда между редовната армия и паравоенната организация Сили за бързо реагиране (СБР/RSF). CNN твърди, че RSF са въоръжавани от руската ЧВК "Вагнер" на Евгений Пригожин.
ОЩЕ: Битка за власт между двама генерали: какво се случва в Судан
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
По-рано тази седмица се появиха съобщения за бягство от затвора в Кобер, където Ахмед Харун излежаваше присъда заедно с Омар ал-Башир - бившия президент на Судан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Във вторник Харун потвърди в изявление, излъчено по суданската телевизия Tayba TV, че той и други бивши служители от времето на мандата на Башир, са напуснали затвора. Цитиран от BBC, той заяви, че ще бъде готов да се яви пред съдебната система, когато тя започне да функционира.
Харун твърди, че той и други бивши служители са решили да напуснат с помощта на охраната на затвора и въоръжените сили. "Взехме решение да се защитим поради липсата на сигурност, вода, храна и лечение, както и поради смъртта на много затворници в Кобер", казва той пред "Ал-Судани" - судански вестник, за който се знае, че има връзки с Башир.
Омар ал-Башир беше свален от власт от военните след масови протести през 2019 г. и излежаваше присъда за корупция. Суданската армия твърди, че 79-годишният бивш президент в момента се намира във военна болница под полицейски надзор и е бил преместен там преди избухването на военните действия. МНС обвинява Башир, че е ръководил кампания за масови убийства и изнасилвания в суданския регион Дарфур, което той отрича.
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Харун е обвинен в 20 престъпления срещу човечеството и 22 военни престъпления, за които също се твърди, че са извършени в региона Дарфур между 2003 и 2004 г., когато е бил министър на вътрешните работи на страната. Обвиненията включват убийства, изнасилвания, преследване и изтезания. Харун и преди е отричал обвиненията на МНС, които бяха повдигнати срещу него през 2007 г. Той беше арестуван през 2019 г. след преврата срещу Башир.
Междувременно прекратяването на огъня в Судан позволи на няколко държави да евакуират гражданите си от страната. От ООН казват, че 72-часовата пауза в сраженията все още се спазва в някои части на страната. В Хартум и близкия град Омдурман обаче се съобщава за престрелки и експлозии.
Досега в конфликта са загинали най-малко 459 души, но се смята, че действителният брой е много по-голям.