Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаците пред камерите - отново наопаки на света и логиката

15 юни 2017, 09:39 часа • 17470 прочитания

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за движението по пътищата, като една от тях е премахването на знаците, предупреждаващи за камери. Според депутатите със знаците се губи възпитателният ефект и шофьорите развиват чувство за безнаказаност, защото намалявали скоростта си само за пред камерите.

Още: Думите на годината: "Мистър кеш", "Санитарен кордон" и още малко

Още: Неблагодарният евроатлантизъм: Ново начало, стар край

В България има една уникална традиция - да измисляме всичко сами, то да е лично наше изобретение, дори да е лоша идея, и обезателно да го тестваме, въпреки че ще си изпатим. Никога не гледаме навън - никога не черпим от чуждия опит, никога не се интересуваме кое как правят по-развитите държави, по-умните, по-доказано ефективните. България често измисля решения на разни проблеми, които са безпрецедентни в европейски, а дори и в световен мащаб. В последствие разбираме, че има причина никой да не прави като нас, но за целия цирк плащаме висока цена.

Такава цена ще платим и сега. В човешки животи.

Повечето европейски държави са много пред България в класациите за пътна безопасност. И вместо да проучим техния опит и да заимстваме техните методи, ние постоянно измисляме и прилагаме съвсем различни неща.

Още: Борисов и фабриката на девети

Още: Пиши "Украйна" и да бягаме

В чужбина е практика пътните камери да са много и пред тях да има предупредителни знаци. В страната с най-малко жертви на пътя - Швеция, камерите са съсредоточени по междуградската пътна мрежа и преди тях винаги стоят знаци. Защото умните държави, които наистина искат да намалят инцидентите по пътищата си, знаят, че акцентът трябва да бъде върху превенцията, а не върху събирането на глоби.

Премахвайки предупредителните знаци пред камерите, България се опитва да удовлетвори някакво извратено чувство на задоволство да хване възможно най-много шофьори нарушители и да ги глоби. Това решение обаче не предотвратява инцидентите и ще коства много човешки животи. Кой печели, ако автомобил лети по пътя без да знае, че го снимат, прави катастрофа, но пък в последствие получава глоба за превишена скорост? За тази ситуация има един чудесен израз - "кел файда".

С решението си българският парламент на практика заявява, че е готов да даде зелена светлина на карането с висока скорост, но за сметка на това ще го санкционира. Което е точно обратната логика на тази, която прилагат в останалите страни. Там държавата е готова да се лиши от постъпления от глоби, но да дисциплинира шофьорите и да предотвратява евентуалните инциденти.

Депутатите ни за пореден път решиха нещо глупаво. Не това е пътят към намаляването на броя на катастрофите и жертвите. Напротив - пътищата в България трябва да бъдат опасани от камери и за тях да се предупреждава постоянно. Глобите и тяхната събираемост са важни, но превенцията е от първостепенно значение. Никъде тя не се осъществява ефективно с криене и дебнене от храстите. Световният опит категорично сочи, че обявеният контрол е този, който дава най-големи резултати.

Още: История за една кофа и няколко имунитета

Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?

Автор: Десислава Любомирова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес