Спомняте ли си детството до 3-годишна възраст? Отговорът почти винаги е отрицателен. Учените вече имат обяснение защо нямаме спомени за тази най-крехка възраст от нашия живот.
Още: 99% недовиждане - що е то? Парламент - Ново начало
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Причината да забравяме най-ранните си години се крие в неврогенезата, а по-конкретно – в спецификата на образуване на нервни клетки в различните възрасти.
По време на процеса неврогенеза в нашия мозък се образуват нови клетки. При това спомените се изтриват, а на тяхно място се появяват нови, смятат учените. Според специалисти, това е защитна реакция на организма срещу „претоварване“ с информация. Невроните активно се образуват в детството. След това тяхното образуване се забавя, като при възрастните хора това забавяне вече е много силно.
За да докажат тази теория, учените провели експеримент с опитни мишки. В него участвали възрастни гризачи и съвсем млади екземпляри на около 17 дни. Всички мишки били поставени в клетка, през чийто под било пускано слабо електричество. Така, с течение на времето, при възрастните мишки започнала да се наблюдава паника, когато отново били поставяни в клетка. Тревожността се наблюдавала дори месец след експеримента. Младите екземпляри обаче не проявили никакви признаци на паника. Така учените установили, че малките мишки са забравили за неприятните усещания, изпитани от тях в първите дни от живота им.
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Още: Мария Бакалова и бакалските сметки на министъра
Проведен бил още един подобен опит, който демонстрирал същите резултати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лакеи в криза. Как да вземат примери от Борисов и Пеевски
Още: Журналисти, богаташи такива, къде са ви пачките и кюлчетата?
Образуването на нови неврони не просто подобрява паметта и способностите за обучение, но и помага старата информация да бъде забравена, поясняват изследователите.
Трябва да отбележим, че процесът неврогенеза беше доказан сравнително наскоро. Преди това се смяташе, че нервната система не е способна да се регенерира. Първоначално се смяташе, че обновяването на нервната система може да става само при някои птици, но после стана ясно, че това е възможно при бозайниците и при хората.
Редактор: Анна Маринова
Още: Не се правете, прегърнете се: "Възраждане" и "Ново начало" заедно под Кремълската петолъчка
Още: Трудно се управлява държава, ако държава няма, г-н президент