Mоже да изглежда странно съставка, която e част от рецептите за сладкиши и бисквити, да се използва като източник на енергия, но всъщност повечето живи клетки разграждат захар, за да произвеждат енергия, пише Live Science. Интересното е, че енергийната плътност на захарта е значително по-висока, отколкото на литиево-йонните батерии.
Персивал Жанг, професор по инженеринг на биологични системи в Технологичния институт на Вирджиния в САЩ, и екипът му успешно са демонстрирали концепцията за захарна батерия, която може напълно да трансформира химическата енергия в субстратите на захарта в електричество.
Тази революционна биобатерия постига плътност на съхранение на енергия от около 506 час ампера на килограм, което е повече от възможностите на типичната литиево-йонна батерия, съхраняваща 42 час ампера на килограм. Захарна батерия с такава висока енергийна плътност би могла да издържа десет пъти повече от съществуващите литиево-йонни батерии със същото тегло.
Вдъхновената от природата биобатерия функционира на основата на същите принципи като традиционните устройства, но си служи с ензими вместо катализатори от благородни метали. Ензимите дават възможност да се използват по-сложни горива, каквото е глюкозата, а това осигурява тази висока енергийна плътност.
Екипът не е първият, предложил използването на захар като гориво за биобатерии, но за първи път демонстрира завършено окисляване на захар за постигане на теоретично ниво на конверсия, каквото досега няма данни да е постигано.
В допълнение към невероятната си енергийна плътност захарните биобатерии са и по-евтини в сравнение с литиево-йонните, могат да се презареждат, не са запалими и не замърсяват природата. Учените продължават да работят, за да увеличат живота на създадените от тях батерии и да намалят разходите за електродни материали. Те се надяват, че в бъдеще нарастващите потребности от преносими захранващи устройства ще бъдат посрещнати и от захарната биобатерия.