Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

“Умно стъкло” ще помага на смартфоните да правят по-добри снимки

30 юни 2014, 12:19 часа • 2279 прочитания

Към днешна дата снимките, които правим с мобилния си телефон, не са толкова качествени, колкото онези заснети с фотоапарат. Това скоро обаче може да се промени. Немски изследователи са разработили компонент за смартофони, който подпомага настройката на светлината, експозицията и фокуса на фотосите, правени със смартфон.

Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?

Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита

Традиционните фотоапарати имат бленда – припокриваща се система от листове от вътрешната страна на лещата, които се движат автоматично, за да променят големината и фокуса на изображението. Това устройство контролира каква част от светлината влиза в системата, подобно на ириса в човешкото око. От светлината, която достигне сензорите на апарата, зависи качеството на снимката, която ще направи.

В момента нито една камера на мобилен телефон няма бленда. В резултат снимките, правени със смартфон, не са толкова качествени, колкото тези, заснети с фотоапарат. Това положение скоро ще се промени, пише сайтът Mashable.

Физикът Тобиас Дойчман и колегите му от университета в немския град Кайзерслаутерн разработват механизъм, който да помага на умните телефони да правят по-качествени снимки с помощта на „мини-ирис”.

Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук

Още: 99% недовиждане - що е то? Парламент - Ново начало

Малкото устройство, направено от електрохромен материал, наричано понякога „умно стъкло”, може да бъде поставено върху лещата на камерата на мобилния телефон. Въпросният материал контролира колко светлина преминава през него, променяйки прозрачноста си в отговор на светлина или топлина.

При смартфоните умното стъкло може да действа като бленда, контролирайки колко светлина влиза в системата. „Мини-ирисът” изисква изключително малко енергия – 1,5 волта електричество. Това означава, че смартфоните не би трябвало да имат проблеми с него, коментират учените.

За момента идеята е все още на ранен етап от развитието си. Това означава, че устройството все още е далеч от пускане на пазара.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес