Китайски учени останаха шокирани, след като откриха в околната среда изкуствени гени, които всъщност са продукт, създаден в лабораторни условия. Тези гени, които са устойчиви на въздействието на антибиотици, представляват т.нар. генетичен материал, който се използва в генното инженерство.
Според данни на изданието "Chemical & Engineering News", такъв генетичен материал е бил открит във водите на шест китайски реки, които са били положени на проверка.
Изследванията, проведени от китайските учени, са доказателство за това, че генетичните изследвания и експерименти крият в себе си съвсем нова и неочаквана опасност.
Появата на такъв изкуствен генетичен материал в околната среда може да предизвика непредсказуеми мутации при живите организми и микроорганизми, които, благодарение на новите гени, могат да придобият всевъзможни неочаквани и невероятни качества.
Най-притеснителното е, че някои от тези качества може да се окажат не особено благоприятни за хората, прогнозират учените.
Все пак специалистите таят надежда, че резултатите от пробите може да не са съвсем коректни и да става дума за лабораторна грешка. Джъстин Донато, биохимик от университета „Свети Томас“ в Минесота призовава да бъдат направени допълнителни и по-детайлни изследвания, тъй като е възможно образците от водите да са били замърсени с генетичен материал, след като са били доставени в лабораторията.
Резултатите от изследването на китайските учени, верни или не, алармират, че генетичните технологии и изследвания могат да станат причина за появата на болестотворни микроорганизми, способни да се противопоставят още по-силно на съществуващите към момента антибиотици.
Специалисти от цял свят непрекъснато припомнят, че заради честото използване на антибиотици бактериите стават все по-устойчиви към лекарствените препарати. Попадането на генетичен материал от лабораториите в околната среда е още една причина микроорганизмите да придобият още по-висока резистентност към антибиотичните препарати, предупреждават учените.
Всъщност подобен генетичен материал се използва именно за установяване качествата на разработваните лекарствени средства. В повечето лаборатории след провеждането на подобни изследвания генетичният материал се унищожава с помощта на висока температура, йонизиращо излъчване и други методи. Учените се надяват, че в бъдеще ръководствата на лабораториите в цял свят ще повишат контрола при провеждането на подобни експерименти и няма да позволят „изтичането“ на генетичен материал в околната среда.
Анна Маринова