Китайски учени останаха шокирани, след като откриха в околната среда изкуствени гени, които всъщност са продукт, създаден в лабораторни условия. Тези гени, които са устойчиви на въздействието на антибиотици, представляват т.нар. генетичен материал, който се използва в генното инженерство.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Според данни на изданието "Chemical & Engineering News", такъв генетичен материал е бил открит във водите на шест китайски реки, които са били положени на проверка.
Изследванията, проведени от китайските учени, са доказателство за това, че генетичните изследвания и експерименти крият в себе си съвсем нова и неочаквана опасност.
Появата на такъв изкуствен генетичен материал в околната среда може да предизвика непредсказуеми мутации при живите организми и микроорганизми, които, благодарение на новите гени, могат да придобият всевъзможни неочаквани и невероятни качества.
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Още: 99% недовиждане - що е то? Парламент - Ново начало
Най-притеснителното е, че някои от тези качества може да се окажат не особено благоприятни за хората, прогнозират учените.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Все пак специалистите таят надежда, че резултатите от пробите може да не са съвсем коректни и да става дума за лабораторна грешка. Джъстин Донато, биохимик от университета „Свети Томас“ в Минесота призовава да бъдат направени допълнителни и по-детайлни изследвания, тъй като е възможно образците от водите да са били замърсени с генетичен материал, след като са били доставени в лабораторията.
Резултатите от изследването на китайските учени, верни или не, алармират, че генетичните технологии и изследвания могат да станат причина за появата на болестотворни микроорганизми, способни да се противопоставят още по-силно на съществуващите към момента антибиотици.
Специалисти от цял свят непрекъснато припомнят, че заради честото използване на антибиотици бактериите стават все по-устойчиви към лекарствените препарати. Попадането на генетичен материал от лабораториите в околната среда е още една причина микроорганизмите да придобият още по-висока резистентност към антибиотичните препарати, предупреждават учените.
Още: Мария Бакалова и бакалските сметки на министъра
Още: Лакеи в криза. Как да вземат примери от Борисов и Пеевски
Всъщност подобен генетичен материал се използва именно за установяване качествата на разработваните лекарствени средства. В повечето лаборатории след провеждането на подобни изследвания генетичният материал се унищожава с помощта на висока температура, йонизиращо излъчване и други методи. Учените се надяват, че в бъдеще ръководствата на лабораториите в цял свят ще повишат контрола при провеждането на подобни експерименти и няма да позволят „изтичането“ на генетичен материал в околната среда.
Анна Маринова