Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени произведоха за първи път пропан от генномодифицирана бактерия

04 септември 2014, 10:20 часа • 3615 прочитания

Газ, с който могат да се зареждат автомобилите и да се отопляват домовете, беше произведен за първи път с използването на възобновяем процес, пише The Guardian. Пропанът, който е част от втечнения газ пропан-бутан (LPG), досега се е добивал само от фосилни горива.

Научен екип от Лондонския кралски колеж успешно демонстрира, че може да направи пропан от глюкоза с помощта на генетично модифицирана версия на бактерията Ешерихия коли. “Сега можем да произвеждаме химически идентичен продукт, който до момента беше извличан само от фосилните горива”, посочва ръководителят на изследването Патрик Джоунс. “Би трябвало да има същите качества като нормалния пропан”.

Около 160 хиляди автомобила във Великобритания се движат с пропан-бутан, като някои от тях са с бензинови или дизелови двигатели, променени от собствениците им, за да спестят средства. Пропан-бутанът има предимства по отношение на опазването на околната среда, тъй като вредните му емисии са с 20 процента по-ниски от тези на безоловния бензин.

Изследователите са произвели съвсем малки количества пропан, но това е доказателство, че газът може да се добива и от нови, възобновяеми източници. “Технологията не би могла да се използва от индустрията днес, но е важна и показателна”, казва Джоунс и добавя, че екипът му трябва да утрои количеството на добив на пропан, за да привлече интереса на инвеститорите.

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес