Светът с ужас си спомня за две големи аварии в атомни централи с драстични за хората и природата последствия – тази от 1986 г. в Чернобил и от 2011 г. във Фукушима. Отделяната в такива случаи радиация е огромна и поставя в риск цялата планета. Японските учени обаче имат намерение да повторят катастрофата във Фукушима. Този път обаче това ще се случи в контролирани експериментални условия.
Целта е специалистите подробно да проучат какво се случва при процеса на изтичане на ядрено гориво по време на подобни аварии в АЕЦ.
Учените най-вече искат да разберат какво става с пръчките ядрено гориво, след като завърши тяхното охлаждане. Получените данни ще бъдат особено ценни, тъй като ще подпомогнат специалистите да се подготвят по-добре за евентуални нови произшествия в атомни електроцентрали.
Опитът ще се проведе с помощта на стоманена капсула с височина 1.2 метра. В нея ще бъде поставена 30-сантиметрова горивна пръчка.
Във вътрешността на специалния изследователски атомен реактор ще бъдат пресъздадени такива условия, каквито са били възникнали по време на аварията в АЕЦ „Фукушима-1“.
Процесът на разрушение на ядрената пръчка ще бъде заснет с камера, както и със специални допълнителни прибори. Изтичането на гориво ще бъде внимателно изследвано и получените данни – детайлно анализирани.
Припомняме, че аварията в АЕЦ „Фукушима-1“ се случи през март 2011 г. след силно земетресение и последвала след това вълна цунами с височина около 15 метра. Тогава извън строя излизат системите за подаване на електроенергия и охлаждане. В три от реакторите на атомната централа има изтичане на ядрено гориво, което е съпроводено с взривове на водород и изпускане на огромни количества радиация.
Коментарите на специалистите са, че АЕЦ „Фукушима-1“ е била защитена от цунами със специална стена, която обаче е предвидена за вълни с максимална височина 5.7 метра.
Заключението – централата не е била достатъчно добре подготвена технически нито за силни земетресения, нито за вълни цунами.
Редактор: Анна Маринова