Юлий Цезар е един от най-известните владетели в света. Велик римски пълководец и политик, лидер, писател, личността му е впечатлявала още от времето, в което е живеел (100-44 г. пр. н. е.), впечатлява и до днешни времена. Вчера стана известно къде точно е завършил живота си знаменитият управител, след като е бил брутално убит.
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня
Мястото на убийството на Юлий Цезар е открито при разкопки в Рим, извършвани от испански археолози от Испанския национален изследователски съвет. Те са почти сигурни, че великият владетел е загинал в местността Марсово поле, недалеч от първия римски каменен театър Помпей. Учените стигнали до този извод, след като намерили на мястото на разкопките циментова плоча, която със сигурност няма връзка с вътрешността на постройката и представлява своеобразен паметник на някой от великите личности на Античността.
Постаментът е три метра широк и два метра висок. Археолозите са на мнение, че той е поставен там от наследника на Цезар – Август, в памет на знаменития пълководец и негов вуйчо.
Разположението на плочата потвърждава теорията на историците за това, че Цезар е бил председател на заседание на Сената и е бил убит, докато е заемал принадлежащото му според статуса място.
Още: История за една кофа и няколко имунитета
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?
„Винаги сме знаели, че Юлий Цезар е бил убит на 15 март, 44 г. пр. н.е. в курията на Помпей, тъй като за това свидетелстват писмени източници. До настоящия момент обаче тези данни не бяха потвърдени с археологически находки“, коментира Антонио Монтеросо от испанската група археолози.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа
Още: Рахат ли са депутатите под корпулентна сянка: Процедурата по избор на главен прокурор ще покаже
Гай Юлий Цезар е убит от група заговорници, като се смята, че предварителната уговорка между тях е била всеки да нанесе по един удар в тялото на лидера с остри дървени пръчки, каквито са били използвани по това време за писане. Твърди се, че в извършването на убийството са били замесени около 60 души, като в крайна сметка Цезар е бил прободен 23 пъти.
Само една от всички рани обаче се оказва смъртоносна, се споменава в писмените исторически източници от миналото.
Археолозите не са съвсем сигурни дали пробождането действително е било смъртоносно, или Цезар е умрял от загуба на кръв. Тъй като все още няма други артефакти, даващи повече яснота за убийството на пълководеца, учените явно все още ще продължават да спорят за точната причина за неговата кончина.
Още: Предлагам Делян Славчев Пеевски за министър-председател
Още: Как ще ги стигнем румънците по демокрация
Редактор: Анна Маринова