Нека първо вкараме учениците в клас, а?

03 август 2017, 09:39 часа • 11364 | прочитания

МОН няма да удължава учебната година през юли и да скъсява лятната ваканция на учениците. Това каза на пресконференция министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Още: Първият час по религия в училище: "Ту-туу" с бъркане по дупките и мерзост

Още: Путин убива деца: Нито празниците ще си разваляме, нито делниците. Не и с този президент!

Идеята беше учениците да учат и през юли. От ведомството признаха, че температурите през този месец наистина са високи, а училищата не са климатизирани.

Коментар на редактора

В последните дни темата с ваканциите на учениците отново стана актуална, докато тях ги няма в клас, за да бъдат питани, докато учителите се занимават с избор на учебници и мнозина не са в отпуска през лятото, както половината държава си мисли. Наред със заплатите на преподавателите в средното образование, темата с почивките през учебната година е невралгична и винаги става повод за разнопосочни мнения. А няма смисъл. Ако ваканцията беше най-големият проблем на българското школо, да се хабим и да се упражняваме в словесно-практически занятия. Но не е!

Още: "Вие нямате козове" каза Тръмп на Зеленски. А после Путин показа, че карти не може да играе точно Тръмп

Още: Путин не е лош човек. Той изобщо не е човек - и човече не е (ВИДЕО)

Хайде да вкараме първо учениците в клас, а?! Какво ще кажете? Хайде да търсим ефективни механизми да задържаме вниманието им, а не да броим купища извинителни фалшиви бележки. Хайде учителят да се фокусира повече върху преподавателската си дейност, а не върху канцеларската.

Агресията в клас, учебните програми, непрекъснато променящите се буквари по различните предмети, провокирането на вниманието на ученика, стимулиране на интересите му, търсенето на подходи към проблемните деца, осигуряването на по-здравословна среда за работа на учителите - очевидно е, че има далеч-далеч по-съществени въпроси върху които от МОН е добре да се концентрират, ако искат наистина да превърнат образованието в национален приоритет. Да, промяната в подхода на делегирания бюджет е стъпка в правилната посока, ала той е част от по-мащабен процес, който върви с множество компоненти зад гърба си.

И без това дни преди и след всяка ваканция учениците намират всевъзможни начини да си я удължат, а в клас я има, я няма 10 души - не е необходимо това да става официално. В българското средно образование има много работа за вършене и тя не бива да се замита с почивки по никое време. Мисля, че всички добре разбираме това.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес