Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нека променим модела на делегирани бюджети, вместо да криминализираме "нелегалните ученици"

14 септември 2015, 11:13 часа • 6184 прочитания

Нелегалното записване на нелегални ученици е престъпление и то трябва да бъде криминализирано. Това заяви в ефира на bTV министърът на образованието Тодор Танев. Танев отново подчерта, че борбата с „мъртвите души” ще бъде една от основните теми в дневния му ред.

Коментар на редактора

Питайте, когато искате от занимаващите се с образование, и няма да има човек, който да не обвинява въвеждането на делегираните бюджети за проблемите в образованието. Третирани като глава добитък, за който получават субсидия, учениците са оставени на произвола на съдбата. Те не биват учени, те биват гледани, буквално, и толерирани по всякакъв начин.

Според сегашния механизъм на определяне на учителските заплати единствено директорът може да вземе решение за увеличението им. Министерски съвет може да увеличи размера на бюджета на училищата чрез увеличение на единния разходен стандарт или така да се каже сумата за годишна издръжка на едно дете в даден вид училище. От своя страна Министерството на образованието (МОН) може с наредба да определя минималните основни възнаграждения за младши учител, учител, старши и главен учител.

В момента вместо да се мисли за отмяна, обновяване или оптимизиране (както искате го наречете) на този модел, се мисли за криминализиране на "мървите души" в училище. При положение, че се смята, че първопричина за тяхното появяване е именно въвеждането на делегираните бюджети. Има безброй примери за училища с по една паралелка на клас, за професионални гимназии, в които се преподава устройство на танк от 45-та година, за смесени часове на 1-ви и 3-клас в малките населени места, защото няма ученици... Всичко това се прави, за да се държат едни училища на изкуствено дишане и едни хора на работа. И така нашите ученици водят в класации за функционална неграмотност. Защото учителите са натоварени и немотивирани да преподават добре, а учениците усещат, че каквото и да направят ще минат и завършат „успешно“.

"Делегираните бюджети са най-големия грях в образованието. Те превърнаха учителите в зависими от учениците. Никой няма политическа воля да промени системата", коментира миналата седмица в Добрич председателят на Съюза на българските учители Янка Такева. За пореден път някой говори, никой не слуша.

Сега Министерството в лицето на министъра на образованието иска наказателна отговорност за появата на училищата „фантоми". Но така вместо да се променя системата към по-добро, ще се търси лична отговорност на няколко души, които в най-голяма степен злоупотребяват с нея. И какво? Ще започнат да се водят дела от страна на МОН и ангажират ресурси за образуване на досъдебни и съдебни производства? И ще започнат пак да се харчат едни държавни пари вместо да се тръгне в другата посока – премахване или промяна на делегираните бюджети, за което вече от толкова години се говори.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес