С поръчка за близо 1,5 млн. лв. с ДДС за обучение на 150 служители от дирекция "Вътрешна сигурност" МВР направо си признава, че има проблем с овладяването на корупцията.
Още: "Икар" с леки редакции в полета
Още: Милиони форевър: Няма край тази странна любов на Бойко Борисов към магистралите
"Корупцията в МВР и органите на съдебната власт в голяма степен обезсмисля всички организационни, функционални и санкционни мерки за превенция и противодействие на корупцията в различните сфери на обществения живот. Тези органи са призвани да гарантират върховенството на закона и спазването на правата на гражданите. Поради високата отговорност, с която са натоварени, чувствителността към корупцията в тези сфери е по-висока и съответно реакцията при такова поведение следва да е безкомпромисна. Проявите на корупция в органите на МВР и на съдебната власт разклащат усещането за държавност у гражданите и доверието им в институциите, пораждат чувство за несправедливост, неравенство и ненаказуемост и мотивират към незачитане на установения правов ред", се сочи в техническата документация към въпросната обществена поръчка.
За целия период на проекта ще бъдат проведени общо 24 мероприятия със 150 служители на дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР по актуални теми, свързани с прилагането на съвременни методи и средства за превенция и противодействие на корупцията. Те ще са тридневни и предвиждат семинари, кръгли маси, работни срещи за обмяна на опит и най-добри практики в областта на превенцията и противодействието на корупцията.
Събитията ще се организират в Пловдив, Хисаря, Сандански и к.к Боровец. Те са насочени към повишаване на капацитета на служителите от дирекция "Вътрешна сигурност" – МВР, по теми, свързани с корупцията сред служителите в системата на МВР, както и корупционни практики за нелегален трафик на хора и противодействие и пресичане на контрабандата с акцизни стоки.
Още: И с вот на недоверие, и без вот - най-добре да свършва тази мъка
Още: Кръв, кърма и още нещо. Кой им плаща на тия, бе?
Проектът "Превенция и противодействие на корупцията" е финансиран от Норвежкия финансов механизъм.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отговорът на всички въпроси е 41
Още: Кабинет или избори? Каквото и да предпочитате, решават други
Отворени обаче остават въпросите:
- Защо се влагат толкова много средства за обучение на само 150 служители?
- Те досега не са ли знаели как да се борят с корупцията, след като вече са в МВР и то в звеното, което е призвано да ги разбира тези неща?
Още: Лакмусът "Божков" показа: Кон до коня, мила моя майно льо и всичките - куци
Още: Епизод 3: Борисов изобщо не познава Желязков. Епизод 4: Адиос, ГЕРБ
- Защо за бази на обучението им са нужни минимум 4-звездни хотели?
- Със същите по размер средства не би ли могло да се проведе обучение на поне половината от състава на МВР, ако изискванията за настаняване бяха значително по-скромни?
- Защо смятат, че корупцията в МВР и органите на съдебната власт в "голяма степен" обезсмисля всички организационни, функционални и санкционни мерки, а не в "пълна степен"?
Припомняме, че дирекция "Вътрешна сигурност" е структура на МВР за оперативно-издирвателна, информационно-аналитична и организационна дейност по превенция, предотвратяване, пресичане и разкриване на престъпления, извършени от служители на министерството.
Автор: Анита Чолакова