Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Можем и без 222 имунитета, най-много 238, че два са ни важни

10 януари 2025, 08:38 часа • 1464 прочитания

222-ма депутати гласуваха промените в ЗСВ (Закона за съдебната власт), с които се спира процедурата по избирането на Борислав Сарафов за главен прокурор. Логично е да им се поискат имунитетите, нали?

И още могат да се поискат. Но без да се прекалява. Максимумът е 238, защото има двама депутати, които са недосегаеми. Направили са необходимото за целта. И всички знаем кои са те, знаем и какво са направили, знаем и че няма кой да им поиска имунитетите.

Засега. Добре е да правим това уточнение.

Депутатските имунитети все още са някакъв VIP атрибут - ако го има, народният представител е защитен или поне такава е философията на този инструмент - да може народният избраник свободно да отстоява интересите на своите избиратели. 

Още: Бориславова, Василев и още четирима: Сарафов поиска имунитетите на депутати от пет различни партии (СНИМКИ)

Само дето имунитетът на практика е ахилесовата пета на депутата. Той е уязвим, докато го има, защото може да му се отнеме с шумно оповестяване и към него да се насочи негативна енергия, сиреч - разследване. Че и медийно внимание. Кому е нужно това, ако човек може и сам да си се откаже? Май е най-умно точно така да се постъпва, за да няма съмнения, че под чадъра на имунитета се вършат някакви тъмни дела. 

Подобни съмнения възникват още когато се правят листите. На депутатските банки често виждаме личности, излезли точно изпод килима на ъндърграунда. Не само сега, говорим за поне двайсетина години, в които през парламента се извървяха какви ли не Остап Бендеровци.

Още: Радостин Василев: Чакам "Зайко Байко от Банкя" да му искат имунитета и той да си го даде (ВИДЕО)

Доброволният отказ от имунитет би бил отличен лакмус за това дали новоизбраният депутат, особено ако е едър бизнесмен - а то има доста такива - не търси по-скоро имунитета, отколкото някакви си десетина бона заплата. Такъв доброволен отказ ще обезсили бухалките, когато става дума за такова прилагане на закона, защото покрай хората, които има за какво да бъдат разследвани, има и други, колкото и да са малко, незаети с бизнес и лобиране. Те са като сестри-бенедиктинки, като червенокръстки работници, като едни херувимчета. И ако сгазят лука от глупост или по невнимание, едно поискване на заветния имунитет може да им докара нервен срив. За какво им е на тях изобщо подобно брониране?

В цивилизованите държави инструментът имунитет има смисъл. У нас в повечето случаи е механизъм за сплашване, защото отнеме ли се, иде сеч.

Още: Богдан Богданов: Наказателните бригади на Пеевски се задействаха

Колкото повече депутати сами се откажат от този безсмислен дъждобран, толкова по-малко пауър ще остане за отсрещната страна. Защото ето какво стана само за няколко седмици.

Сарафов поиска сваляне на имунитетите на шестима народни представители - Радостин Василев, Веселин Вешев, Ангел Георгиев, Лена Бориславова, Гюнай Далоолу и Марио Рангелов. Преди това - на Кирил Петков, който сам се отказа. Тоест, двама са от ПП, Василев е от МЕЧ, Вешев и Георгиев са от "Възраждане", Далоолу е от "Ново начало", а Рангелов е от ДПС на Доган.

Преди тази порция Сарафов поиска имунитетите на Джейхан Ибрямов от ДПС на Доган и в медиите изтече шумна компроматна кампания за неговото благосъстояние.

Един интересен казус има тук - спрямо Гюнай Далоолу се води разследване за купуване на гласове - употреба на заплахи за осигуряване на преференции за изборите за 49-то Народно събрание в област Велико Търново. Тогава обаче ДПС все още не се беше разцепило, а впоследствие той стана депутат от "Ново начало". Може да се направят няколко извода, ако някой намери за нужно.

Още: Бивш вътрешен министър: Прокуратурата си вкара два зрелищни автогола

Подобен е случаят и при Марио Рангелов - искането е отново във връзка с купуване на гласове. Радостин Василев пък е обвинен за опит за принуда над бившата депутатка Христинка Иванова през 2022 г. и делото е спряно сега, когато е избран за депутат: Радостин Василев отвърна на обвинението за заплаха, говори и за Сталийски

Към хората от "Възраждане" Вешев и Георгиев исканията са като за жълтата хроника, по-точно крими рубриката - хулиганство и нанасяне на леки телесни повреди на длъжностни лица - полицаи. Това е, ако си спомняте, един протест на "Възраждане" през януари 2020 г. пред МРРБ с искане за оставката на министър Петя Аврамова. По време на протеста се стигна до сблъсъци с полицията, като двама полицаи бяха ранени. Тогава обаче тези двамата изобщо не бяха депутати.

Вешев и Георгиев доброволно се отказаха от имунитета си, същото направиха Радостин Василев и Гюнай Далоолу. Лена Бориславова беше казала, че ще направи същото след новогодишните празници, да видим. Марио Рангелов пък обяви, че няма проблем да се откаже от имунитета си, но първо щял да се запознае с документите.

Още: Марио Рангелов от ДПС - Доган: Не е проблем да дам имунитета си

Излиза, че и да имат имунитет, и да нямат - тези, които вършат престъпления, има как да си получат заслуженото. И пак да попитаме - за какво ни е този ретро инструмент?

Ами само за едно - някой да показва колко е властен. И колко съвество се бори с лошите.

В сегашния случай обаче цялата шумотевица е не заради сериозни престъпления, а заради неудобни хора, изправяли се по един или по друг начин срещу другите, на които и имената не се произнасят по телефона.

Още: Пеевски, чрез Сарафов, затруднява съставянето на кабинет: Тончо Краевски за имунитета на Кирил Петков (ВИДЕО)

Бихме повярвали в правотата и на атрибута "имунитет", и на прокурорските искания, ако се случи нещо друго. Например, ясен знак към обществото, че се преследва корупцията - най-вече тази в особено големи размери, за която имаме санкционирани по "Магнитски". Или пък ако случайно се отвори възможност да се провери, например, кои са тези действащи политици, оказвали натиск върху магистрати. Или пък онези, които провалят с лакомията си големи енергийни и инфраструктурни проекти. 

Ако това не стане, ще продължим в стила "Пунта Мара" и "Не се правете", които са част от класиката "Мижи да те лажим".

Автор: Евелина Гечева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес