Който (още) гледа телевизия, няма как да не е забелязал – напоследък щом се заговори за дарения в борбата с коронавируса, първи е Делян Пеевски. Нова телевизия определено се старае в това отношение!
Благотворителността показва отношението на обществото към най-нуждаещите се т.е. колко сме съпричастни. Но тя далеч не се изчерпва само с този аспект. Достатъчно е да напомним какво е представлявал режимът на индулгенциите – за пръв път се появява през XI век. По същество – вършиш грях, плащаш (на римокатолическата църква) и си чист. Плащаш материално, да се уточним. А дали това наистина е изкупление, е съвсем друг въпрос – всичко зависи от това колко имаш и колко от него даваш. Боли ли те истински материално, защото даваш много от твоя гледна точка или не чак толкова, защото не даваш толкова много, а получаваш даже повече в бъдещи активи - на бизнес език!
От няколко години насам, по официална декларация Делян Пеевски е милионер. Дълго време в неговата декларация най-забележимото беше един Opel, докато изведнъж не се появиха едни милиони. Съгласно последната декларация, отразяваща положението за 2018 година, са над 10 млн. лева, без да броим декларираното имущество. А за 2017 година имаше и едни 37 млн. лева от тютюн. Не знам дали е от "Булгартабак" - абе какво стана с тази компания, че съм забравил?
Досега не се намери някой държавен орган да каже, че в тези пари има нещо не както трябва. Но пък 2013 година някак много бързо и доста хора излязоха по улиците точно когато г-н Пеевски стана шеф на ДАНС. Брояха ги тогава от МВР, като спестяваха по някоя нула, надявам се помните, все пак 7 години само са оттогава. Въобще – колко много неблагодарници се извъдиха по онова време. Няма ги сега ...
Сега г-н Пеевски дарява и намира място в новините, почетно при това. Има милиони, да напомня, а колко дарява можете да чуете и по телевизията – не са милиони. И остава едно такова чувство ... тези, които още са способни да изпитват, добре ме разбират.
В този ред на мисли поглеждам и към чаканите държавни мерки за подпомагане на бизнеса. 60% ще дава държавата от брутните заплати в компании, които много са пострадали – така обещават Бойко Борисов и Владислав Горанов. Това е точно толкова, колкото вземате от Бюрото по труда, ако сте на трудов договор и бъдете съкратен. Само че при съкращението работодателят спира да плаща всичко каквото е плащал, включително и осигуровките, а с готвената "помощна мярка" хем ще ги плаща, хем и оставащите 40% брутна заплата. Индулгенция отвсякъде - познайте какво ще направи работодател, който няма пари да плаща?
Автор: Ивайло Ачев