Коя е най-тежката обида?

12 август 2013, 10:11 часа • 18174 | прочитания

Често казват, че хората имат различен „праг на обидчивост“ – някои са способни да се обидят до живот само заради една лоша дума, а други не се засягат дори от най-тежката ругатня. Учените обаче са открили интересна особеност, която се отнася за повечето от нас, когато става дума за обиждане.

Още: Да сложим ръководната роля на Новото начало в член първи и да приключваме

Още: Първият час по религия в училище: "Ту-туу" с бъркане по дупките и мерзост

Според британските специалисти, хората се чувстват най-силно наскърбени, когато към тях е отправена насмешка спрямо външния им вид.

Този тип обида е по-тежък дори от най-грубата псувня или от обида на тема религиозна принадлежност, пише The Daily Mail.

Изследвания, проведени през последните години във Великобритания, показват, че хората са станали много „по-дебелокожи“, когато към тях са отправяни нецензурни обръщения, в сравнение с представителите на предишните поколения. Едновременно с това обаче почти всички признават, че чувстват силна обида, ако бъдат наречени „прекалено дебели“ или „необичайно високи“.

Още: Путин убива деца: Нито празниците ще си разваляме, нито делниците. Не и с този президент!

Още: "Вие нямате козове" каза Тръмп на Зеленски. А после Путин показа, че карти не може да играе точно Тръмп

Интересно е, че хората приемат тежко критиките, които са отправени не само към тях, но и по адрес на други хора.

43% от анкетираните доброволци споделят, че се чувстват обидени заради неприятни отзиви, отправени по адрес на техни приятели и познати, а 39% се чувстват оскърбени, ако са критикувани самите те. За сравнение – подигравките на религиозна тема по адрес на други хора не се харесва на по-малко от 35% от участниците в изследването, а критиката относно личните религиозни схващания не допада едва на 21%.

Обидите, свързани с цвета на кожата, засягат само 23% от британците. При ругатни, отправяни от участниците в различни телевизионни предавания, пък четири пети от анкетираните изобщо не реагират. Голите сцени по телевизията смущават само 13% от представителите на изследваната група. За сметка на това демонстрираното неуважение към полицаите възмущава силно почти една трета от анкетираните британци. Това е свързано със силните традиции на Острова в тази сфера, коментират изследователите.

Учените са установили и друга подробност – възрастните хора са по-чувствителни към обидите спрямо полицията, към псувнате и към голите кадри във филмите.

Още: Златен век: Българските мита, които да наложим

Още: Наплив за служебни премиери: Безумието "Домова книга" роди други безумия

За разлика от тях младежите почти не търпят критика към външния вид. 42% от анкетираните хора на възраст от 16 до 29 години признават, че трудно понасят шеги относно физическите им данни. За сравнение – при възрастните хора този процент е 35%.

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес