Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как биха изглеждали филми на Максим Генчев за други велики исторически личности

04 януари 2023, 13:55 часа • 14958 прочитания

Както се знае, всеки режисьор има почерк, който изгражда с години. Някои режисьори го изграждат добре, други само го изграждат. И от видяното от филмите за Левски и Ботев на Максим Генчев, ние може да изградим хипотеза за това как биха изглеждали пълнометражните ленти за други пълнометражно велики българи. 

Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня

Още: История за една кофа и няколко имунитета

1. Аспарух

С цветиста псувня Аспарух стъпва на брега на Дунава. После казва нещо свещено. Аспарух се играе от Ники Илиев - знае се, че е бил русокос и синеок като всеки прабългарин. Говори на македонски и вместо "къде" казва "дека". Никой не е наясно с възникването и развитието на езиците, което принципно е голямо преимущество - това е филм без таргет, търси се голяма, широка и наивна публика и за пред нея македонските разклонения на българския език звучат исторически убедително. Битката при Онгъла протича успешно - статистите, отговарящи за византийската армия, не се справят убедително. Последният кадър е Аспарух на вдигнат бял кон на два крака като през това време звучи Дунавско хоро. С платени авторски права.  

2. Кирил и Методий

Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?

Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа

Ники Илиев играе Кирил. А Методий се играе от Ники Илиев. Двамата братя са изпратени да покръстят западните славяни и пътьом да измислят азбука. Една съдбоносна нощ Кирил и Методий се събуждат от ехтяща в мрака гайда. Нищо че тогава не е имало ехтящи в мрака гайди. Кирил слуша звука на гайдата и по нейните извивки моделира глаголицата, докато през това време Методий повтаря - точна така, братчето ми. Филмът завършва с това как с разширени от удивление очи Климент изработва кирилицата пред учениците си, които с разширени от удивление очи, я записват. Звучи ехтяща в мрака гайда. 

3. Иван Асен II 

Иван Асен II е изигран от Ники Илиев. Мощната харизма на Иван Асен II, както и тази на Ники Илиев, се превръщат в необходимото условие за серия от династични бракове. Но Иван Асен II има тайна любов, която до края на живота му не може да се сбъдне - става дума за изповедницата на унгарската принцеса; любов, за която сценарият черпи историческа документация от апокрифен статус във фейсбук. Любовта остава невъзможна до самия финал - тогава случайно попаднал в царството бард изпълнява "Йовано, Йованке", за да подчертае цялата идея с по-висока смилаемост. 

4. Паисий Хилендарски 

Още: Как ще ги стигнем румънците по демокрация

Още: Пеевски да подкрепи и санитарния кордон, че Изаура може да се окаже леко бременна

Образът на хилендарския монах намира неочакван актьор, който Максим Генчев в последния момент посочва за ролята - в него ще се превъплъти Ники Илиев. Паисий решава да напише историята, защото една нощ му се явяват в съня две фигури - на Ботев и на Емил Кошлуков. Първата - заради пророческата идея, че началото на неговото дело ще се ознаменува с появата на Ботев, години по-късно, а втората, понеже тя би могла да излъчи филм за първата. Когато Паисий завършва историята и я предава на първия си читател, звучи "Върви народе възродени", изкомпозирана от монах в съседната килия, за да съпровожда текста с музика още от самото начало. 

5. Сериал с 12 000 епизода 

Никога не сме имали сериал, който да има продължителността на "Дързост и красота", но ако някой има дързостта да го направи, това е нашият човек. Българската история би могла да се проследи бутафорно от самото ѝ начало, да продължи да се проследява бутафорно в средата ѝ, и да се завърши бутафорно на финала. 

 

Автор: Райко Байчев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Байчев
Райко Байчев Отговорен редактор
Новините днес