Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Интересните въпроси за къщата в Барселона

25 февруари 2020, 09:39 часа • 60028 прочитания

"Къщата в Барселона продължава да е моя. Никой не живее там в момента". Борислава Йовчева е живяла там като наемател. Той е закупил къщата преди години за 3 млн. евро с цел инвестиция и винаги я е отдавал под наем през брокерска фирма. Преди да купи имота сам е поискал да се направи проверка за произхода на средствата му. Това представлява смесица от пряка реч и преразказ на в. "24 часа", пред който говори Александър Чаушев - едно от главните лица в скандала "Къща в Барселона", в който влезе премиерът Бойко Борисов.

Още: Под знамето, червеното: Нов шанс за Пеевски да оглави ДАНС. Или направо правителство

Още: Тръмп дойде - време е да си изпълнява обещанията

Чаушев е човекът, който и преди 2 години обяви пред Сашо Диков следното: "Собствеността на къщата в Барселона е моя. Всичко е законно и по най-перфектния начин е направено. Гарантирам, че са платени данъците и няма престъпление. Платил съм си всяка една стотинка".

1. И тогава, и сега обаче има няколко въпроса, които или не биват задавани, или на които г-н Чаушев не изглежда да мисли и да отговаря. Те са следните:

2. Г-н Чаушев, кой точно е собственик на имота според официалните документи – Вие, като физическо лице, или фирма Numin Invest?

Още: Стабилността като скеч: Борисов и ИТН ще са новите сценаристи на статуквото

Още: Борисов да попритвори вратата, че извън "Дондуков" лесно се изстива

3. Вие ли сте собственик на Numin Invest и под каква форма – едноличен или мажоритарен, в съдружие с други лица, а може би просто съдружник, без мажоритарен дял?

4. Кой е управител на Numin Invest, когато е купен имотът? Борислава Йовчева ли е или баща ѝ? Или и двамата? А вие управител ли сте, бил ли сте и ако сте бил - кога точно?

5. Имотът апортна вноска ли е в капитала на Numin Invest?

6. Ако имотът е апортна вноска, как Вие сте купили имотът, ако не сте бил управител на Numin Invest?

Още: Криворазбраната демокрация: По-вредна и от Путин

Още: Овален човек в триъгълника на властта: Политическата 2025-та по месеци

7. Като неживущ постоянно в Испания, подавал ли сте декларация 210 (Modelo 210) като собственик на имот? Декларацията е задължителна и касае заплащане на 19% имотен данък.

8. Ако сте живущ постоянно в Испания, подавал ли сте декларация 720 (Modelo 720) за активи, които имате извън испанска територия? Декларацията се попълва с цел борба с данъчните измами и касае активи на стойност над 50 000 евро, без върху тях да се налага испански данък.

Тези въпроси със сигурност хвърлят светлина има ли нещо нередно в къщата в Барселона и кой точно я обитава. Хвърлят и светлина дали собственикът на имота може да бъде преследван за данъчни нарушения, съответно да бъде разследван за пране на пари и въобще има ли съмнения, за да бъде започнато разследване. И определено е интересно как би отговорил г-н Чаушев – не пред медиите, а пред тези, които са оправомощени да повдигат обвинения. И в Испания, и в България!

п.п. И за неразбралите - не е срамно някой политик, даже премиер, да си крие любовницата и детето някъде си. Срамно е, та даже престъпно, с какви пари го прави - защото политикът може да е правил смешните движения с любовницата, но народът не е!

Автор: Ивайло Ачев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес