"Една [ротация] с цвят червен, една за теб, една за мен, това му трябва на човека. А вътре [ротация] с бронзов тен, една за теб, една за мен"...
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Ако смяната на властта през месец март зависеше от шоумена Слави Трифонов, то популярната му песен с Ку-Ку Бенд със сигурност щеше да звучи като римейк, с който да се отрази непрестанното вайкане около ротацията на правителствата в началото на март.
Ротация днес, ротация утре
Ако през 2023 г. думата на годината в България определено бе "сглобка", то само една седмица след началото на 2024 г. вече се очертава дума на годината през декември да е "ротация". Незнайно как още в първите часове на януари в публичното пространство се постави на фокус темата за това с кой мандат да се случи ротацията на кабинета, подхвърлят се имена на министри, които не е ясно ще бъдат ли част от кабинета на Мария Габриел и т.н.
Всъщност непрестанното и напълно излишно обсъждане на ротацията отново ще загуби ненужно много време както на обществото, така и на партиите във властта. Защо? Нека си припомним колко много празнословие изобилстваше през цялата 2023 г., когато отделяхме ежедневно нерви и усилия в питане и разпитване за това дали сглобката ще се разглоби. Е, не се.
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня
Какъв е хоризонтът на управлението?
Властта не трябва да бъде оставяна спокойна с цел да не се самозабравя - принцип, който адекватно е възприет от будните граждански общества. Дали нашето е точно такова е въпрос на последващ анализ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: История за една кофа и няколко имунитета
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?
Проблемът тук обаче е друг - даваме ли си сметка колко усилия, време и пари пропиляхме в абсолютно празнословие и пилеене на ценен ресурс и капитал, който можехме да оползотворим в името на общия ни просперитет? Наречете го клише или популизъм, но ако сметнем колко милиона от данъците ни са стрували пленарните дни, които бяха изнасилени и на практика неработни, докато не-партньорите във властта искаха да се разделят, сумата ще ви главозамае.
Още: Денков оптимист за 2024 г.: Не вярвайте на думи, гледайте делата
Истинските теми
Представете си колко би било прекрасно да ротираме на първо време темите на обсъждане. Няколко предложения:
Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа
Още: Рахат ли са депутатите под корпулентна сянка: Процедурата по избор на главен прокурор ще покаже
- Демографска криза - страната ни потъва безвъзвратно в небитието с абсолютно никаква стратегия за справяне с този най-голям и най-очевиден проблем.
- Европейските избори - едни от най-опасните досега заради възхода на радикалните формации в цяла Европа - процес, за който всички западноевропейски държави говорят, но у нас някак не искаме да признаем, че има слон в стаята. В част от страните се наблюдават начални обсъждания и дори идеи за пренаписване на основните договори на Европейския съюз, а ние си говорим кой е бил поканен на водосвет за освещаване на знамена.
- Приемането на еврото - липсата на комуникационна стратегия и адекватно обяснение на цялата процедура скоро ще предизвика сериозни сътресения във властта заради обоснованото недоволство на хората.
Извод: докато не ротираме на първо време темите, които ежедневно обсъждаме, скоро темите ще ни из-ротират нас.
Автор: Ивайло Илиев