Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фейсбоклук и заспалите му обитатели

02 ноември 2014, 09:34 часа • 5771 прочитания

Точно 69 часа преди този материал колежката ми Десислава Любомирова публикува своето мнение за Хелоуин и в какъв символ се е превърнал този празник у нас. Материалът предизвика изключително широк отзвук и в това може да се убеди всеки читател – както като погледне цифрите, които са видими, така и като види коментарите под статията.

Има обаче висоти, до които материалът достигна и които не са измерими. Те показват плашещи неща – плашещи за човека като мислещо същество. Пиша човека, а не българина, защото дългите ми години опит на професионалист, занимаващ се с информация, отдавна са ме убедили, че овчото начало при възприемането ѝ е на първо място в сивото вещество, което наричаме мозък.

По официална статистика на Actualno.com под 10% от над 12 хил. души, споделили във Facebook „Не ни натрапвайте безмозъчния Хелоуин”, всъщност са отворили линка! С други думи едва 1200 потребители на социалната мрежа са решили да видят какво се крие зад заглавието! И това не е единична тенденция – това е масовост, касаеща всички материали, споделяни във Facebook – питайте който искате специалист, работещ в онлайн медии.

Какво означава това – 9 от 10 души споделят нещо, което дори не са проверили, което не знаят какво представлява. 9 от 10 души са реагирали на думичките „не”, „натрапвай”, „безмозъчен”, „Хелоуин”. Колко от тях са осъзнали какво се има предвид под „безмозъчен”? Колко потърсиха и видяха, че „Хелоуин” дори не се произнася така и нарочно е написан така – произнася се „Халоуин”. Който не вярва, да отвори Google Translate, да пусне там думичката Halloween и да натисне знака за произношение под кутийката с думата – пък дано чуе. Колко видяха, че със силните думи в статията се търси провокация – провокация да се помисли, да се осъзнае що е то идентичност, да се зададе въпросът къде е нашата, българска традиция и още по-важно – коя е? Защото я има, изразена в кукерската традиция. Но тя „не е готина” – друго си е да си тиква, можеш да си по-печен, а това е важното. Нищо, че 90% от Facebook потребителите ще споделят например материал със заглавие "Животът е хубав", а в текста вътре ще е написано: "Когато биеш до припадък жена си след запой с литър ракия".

9 от 10 Facebook потребители споделят само защото виждат заглавието т.е. опаковката. Това е все едно да си купиш обувки по Интернет, без да ги премерят – хоп, това се прави постоянно. Това е все едно да си купиш апартамент, без да отидеш да го видиш – и това май се прави. Това е все едно да си сложиш парите в банка, без да се поинтересуваш коя е тя – хоп, но и това се прави, справка „КТБ”.

Човешките мозъци спят дълбок сън. И явно трябва всеки ден да е Ден на будителите, да ги провокираш грубо, за да може да се събудят. Да се осъществи пустият му синапс (проверете сега поне в Уикипедия какво значи думичката и дано не го направят 9 от 10 души, защото вече знаят), да щракне нещо и да започне мисловен процес. Да си зададем въпроси за всичко и всички като защо, как, къде, кога, кой? И да потърсим отговора им. Може би така, някога, в някое далечно бъдеще, ще разберем – дано.

Автор: Ивайло Ачев

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес