Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Cassini изпрати нови снимки на урагана на Сатурн

09 декември 2013, 11:15 часа • 6756 прочитания

Изследователският апарат Cassini на NASA, чиято основна задача е да изследва Сатурн, направи нова серия от снимки, демонстрираща уникалната гигантска буря на газовия гигант, която бушува там постоянно. Както е известно, ураганът, който носи названието Great Hexagon, има огромни размери и форма на почти идеален шестоъгълник. Разстоянието от единия до другия му край е 32 000 километра, а скоростта на вятъра в централната област е 530 км/ч.

Апаратът успял да направи изключително ясни и качествени снимки, благодарение на благоприятното сезонно разположение един спрямо друг на Сатурн и Слънцето, което от края на 2012 осветява достатъчно добре района на урагана.

Изображенията са направени с няколкото камери на Cassini, работещи в различен диапазон, започвайки от ултравиолетовия до инфрачервения, коментират специалистите. За заснемането на една серия от снимки на апарата били необходими 10 часа време. След получаването им всички снимки били обработени и от тях учените съставили кратка анимация.

Ето какво разказва за уникалната буря Андрю Инджерсол от Калифорнийския технически институт: „Ураганите на Земята съществуват максимум в продължение на една седмица, но този ураган го наблюдаваме в продължение на десетилетия и никой не знае още колко дълго той ще съществува. Възможно е това да продължи още няколко столетия или хилядолетия“.

Благодарение на висококачествените снимки учените успели да проучат приблизителния състав на облаците във вътрешността на урагана.

„В шестоъгълника се наблюдава по-малка концентрация на частици мъгла с по-големи размери, а основната част на облаците е формирана от изключително малки частици. Извън пределите на шестоъгълника се наблюдава съвършено различна ситуация. Потоците въздух в атмосферата на Сатурн в района на шестоъгълника създават нещо като подобие на бариера, която позволява на урагана да задържа всичката енергия вътре в него и да съществува достатъчно дълго време“, разказва Кунио Саянаги от университета Хемптън, който също участва в изследователската програма на Cassini.

Редактор: Анна Маринова

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес