Почти половината от починалите заради коронавируса в Европа са в домове за стари хора и социални грижи, заяви днес Ханс Клюге, директор за Европа на Световната здравна организация (СЗО), предаде Би Би Си.
„Това е невъобразима човешка трагедия“, каза той на пресконференция в Копенхаген и призова за повече усилия за защита на настанените в такива учреждения.
„Умиращите в домовете от Covid-19 имат правото на внимание и грижи до края на живота им, включително облекчаване на симптомите с адекватни медикаменти, обградени от техните близки“, каза Клюге.
„Преданите и състрадателни хора, работещи в тези учреждения, които често са претоварени, ниско платени и незащитени са невъзпетите герои на тази пандемия. Трябва да направим всичко възможно да осигурим на тези работници защитна екипировка и други необходими неща, за да защитят себе си и тези, за които се грижат“, добави той.
Европа - окото на бурята
Европа е окото на бурята в пандемията от Covid-19, като случаите на континента доближават 1 милион, заяви Клюге и предупреди, че трябва да се подхожда изключително предпазливо при смекчаване на ограничителните мерки, предаде Ройтерс.
„Броят на случаите в региона продължава да расте. За последните 10 дни съобщеният им броя в Европа почти се удвои до 1 милион“, каза той.
Това означава че почти 50% от глобалната тежест от Covid-19 е в Европа, където над 84 000 души починаха от коронавируса, обясни той.
„Буреносните облаци на тази пандемия все още тежко висят над европейския регион“, каза Клюге, цитиран от БНР.
Той посочи, че преди каквато и да е стъпка за отмяна на ограничителните мерки трябва да бъдат подсигурени няколко ключови неща, включително доказателства, че предаването на Covid-19 в страната е под контрол, рисковете от взрив на заразени са минимизирани, както и че здравните системи имат капацитета да идентифицират, тестват, проследят и изолират случаите на коронавируса.
„Ние продължаваме да се сме в окото но бурята… Ако тези критерии не са изпълнени преди облекчаване на рестрикциите, настоявам за преосмисляне“, каза той и добави: „Няма бърза пътека към нормализацията“.