Почти половината от починалите заради коронавируса в Европа са в домове за стари хора и социални грижи, заяви днес Ханс Клюге, директор за Европа на Световната здравна организация (СЗО), предаде Би Би Си.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
„Това е невъобразима човешка трагедия“, каза той на пресконференция в Копенхаген и призова за повече усилия за защита на настанените в такива учреждения.
„Умиращите в домовете от Covid-19 имат правото на внимание и грижи до края на живота им, включително облекчаване на симптомите с адекватни медикаменти, обградени от техните близки“, каза Клюге.
„Преданите и състрадателни хора, работещи в тези учреждения, които често са претоварени, ниско платени и незащитени са невъзпетите герои на тази пандемия. Трябва да направим всичко възможно да осигурим на тези работници защитна екипировка и други необходими неща, за да защитят себе си и тези, за които се грижат“, добави той.
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)
Европа - окото на бурята
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия
Европа е окото на бурята в пандемията от Covid-19, като случаите на континента доближават 1 милион, заяви Клюге и предупреди, че трябва да се подхожда изключително предпазливо при смекчаване на ограничителните мерки, предаде Ройтерс.
„Броят на случаите в региона продължава да расте. За последните 10 дни съобщеният им броя в Европа почти се удвои до 1 милион“, каза той.
Това означава че почти 50% от глобалната тежест от Covid-19 е в Европа, където над 84 000 души починаха от коронавируса, обясни той.
Още: Украински депутат: Убийството на Путин е най-добрата инвестиция в света (ВИДЕО)
Още: Свързаха името на принц Андрю с китайски шпионин: Какво се знае до момента?
„Буреносните облаци на тази пандемия все още тежко висят над европейския регион“, каза Клюге, цитиран от БНР.
Той посочи, че преди каквато и да е стъпка за отмяна на ограничителните мерки трябва да бъдат подсигурени няколко ключови неща, включително доказателства, че предаването на Covid-19 в страната е под контрол, рисковете от взрив на заразени са минимизирани, както и че здравните системи имат капацитета да идентифицират, тестват, проследят и изолират случаите на коронавируса.
„Ние продължаваме да се сме в окото но бурята… Ако тези критерии не са изпълнени преди облекчаване на рестрикциите, настоявам за преосмисляне“, каза той и добави: „Няма бърза пътека към нормализацията“.