Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Умираме и заради въглища, а държавата пак липсва

06 юли 2016, 11:36 часа • 2414 прочитания

От общо 22 900 преждевременно настъпили смъртни случая в Европа през 2013 година заради вредните газове от работата на ТЕЦ-овете, 730 са предизвикани от ТЕЦ „Марица Изток 2“. Това гласи заключението на доклада „Черният облак над Европа: как страните използващи въглища разболяват своите съседи“, изготвен от WWF, Climate Action Network, Heal и Sandbag.

Че въглищата и отделяните вредни емисии и вещества от тях са причина за много и гадни заболявания не е някаква тайна. Въпросът е какъв е държавният контрол, какво се случва с пречиствателните станции, които трябва да има всяка електроцентрала, за да няма ужаси като този живакът, който се получава от изгарянето на въглищата, да уврежда нервната система на хиляди човешки зародиши.

Точно тук лъсва безхаберието на държавата. Защото масово в България не са монтирани измервателни уреди при т.нар. когенерации - "централи с комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия.

Какво представлява когенерацията – това е централа, която използва отпадъчната топлинна енергия от производството на ток, която иначе електроцентралите просто изхвърлят през охладителните си кули) за отопляване на околните местности. През подземни топлопроводи може да се снабдява топлинна енергия в радиус от няколко километра. В днешно време обаче количеството произведено електричество в когенерационни централи по-скоро е вторично и зависи от производството на топлинна енергия, отколкото обратното. За много ТЕЦ-ове, особено в България, защото законодателството така определя, е по-точно да се каже, че пàрата, която се произвежда за отопление също се използва и за електропроизводство.

Още в края на миналата година се оказа, че новата Наредба за монтаж на измервателни уреди при когенерациите е изпълнена само от централите в Русе, в Пловдив, в Бургас и от ТЕЦ София. Съгласно наредбата държавата не може да налага санкции за липсата на уреди. На 27 ноември миналата година енергийният министър Теменужка Петкова обеща да внесе предложение за въвеждане на режим на санкции. Проверих на сайта на Министерството на енергетиката и не открих да има качена промяна в наредбата. В Закона за енергетиката открих единствено, че предприятия, които не дават информация на крайния потребител за потребеното от него, са заплашени с глоба от 50 000 до 200 000 лева при първо нарушение. За липсата на измервателни и контролни уреди обаче не открих нищо – но може би съм пропуснал. Може би съм пропуснал и на сайта на Министерството на енергетиката някой дълъг списък с глобени когенерации заради липсата на контролни и измервателни уреди, които да показват какво произвеждат и как го произвеждат.

„Най-хубавото“ е, че по-високата енергийна ефективност означава, че НЕК купува ток от когенерациите на преференциални цени. По същество това значи, че когенерациите могат да продават по-скъпо, защото „щадят околната среда“. И ако още няма видим ефективен контрол дали всъщност говорим за екопроизводство на практика или на хартия, няма и какво да се чудим колко хора умират заради нещо толкова лесно предотвратимо! Съвременно робство – всички помним как се гласуваше на избори например в Бобов дол. Между другото ТЕЦ „Бобов дол“ през 2013 година е точно след ТЕЦ „Марица Изток 2“ с изхвърлени 36 600 тона серен дикосид. Държавната „Марица“ е с 54 100 тона. Чакаме следващите доклади да видим колко умрели българи ще има заради липсата на контрол през 2014, 2015, 2016 ...

Автор: Ивайло Ачев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес