Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Туристическият хейт по инерция

01 юли 2016, 11:38 часа • 1730 прочитания

Миналата седмица за пореден път стана ясно, че нихилизмът у нас е национален спорт. Да си (тази така популярна българска дума) хейтър стана модерно и то без някакви хора да полагат усилия. То просто им идва отвътре.

Друг е въпросът дали ставаме по-щастливи като постоянно критикуваме, нападаме, жалваме се и раздаваме присъди наляво и надясно от воле, по инерция.

Миналата седмица министърът на туризма Николина Ангелкова беше в Странджа, посети няколко обекта с културно-историческо значение и заяви, че е била изненадана от броя на вампирите, открити в района, но това е нещо, от което можем да спечелим и което трябва да популяризираме.

И веднага последва стандартната вълна подигравки и укори. Министърката била неадекватна, какви вампири, какви 5 лв., Румъния да трепери, че ще й откраднем имиджа на вампирска дестинация и още, и още.

Хейтът, разбира се, е личен избор. Свещен избор, на който всеки има право и който, ако счита, че го кара да се чувства по-добре, дори е препоръчително да прави всеки ден, щом животът му става по-хубав.

Има обаче и друга позиция, не толкова емоционално оцветена. Факт е, че Ангелкова е права - море и сняг има навсякъде. Онова, което прави една държава уникална и което създава атмосфера, са нещата "в плюс" на морето, плажа или ските. Неща като храна, гостоприемство, културна идентичност и исторически забележителности.

Хейтърите вероятно лесно се присмиват на Ангелкова, че за първи път е била в Странджа, въпреки че сигурно голяма част от тях също не могат да кажат, с ръка на сърцето, че са обиколили цяла България. А ако не са обиколили цяла България, вероятно са в ситуацията на обикновения чуждестранен турист - да не знае какви тайни и чудеса крие страната ни. Само че за хейтърите положението е далеч по-срамно, защото става въпрос за собствената им страна.

Въпросът е, че у нас има неща и места, които могат искрено да изумят един турист, но за които той не знае. За които по принцип не се знае. И това е най-голямата грешка на българския туризъм. Никога Черно море няма да стане същото като Средиземно, та да се надяваме, че един ден българските плажове ще са по-впечатляващи от гръцките. И рафтингът по Струма никога няма да стане толкова мащабен и вълнуващ като този по река Колорадо.

България обаче има културно-историческо наследство, което може да сложи Гърция, САЩ и целия свят в малкия си джоб. Нима, ако има масирана глобална рекламна кампания, туристите няма да искат да видят светилищата на най-древния народ в Европа? Нима няма да искат да видят най-старата писменост в света? Или най-старото обработено злато на земята? Или най-стария град в Европа и петият най-стар в света? Или фолклорен фестивал, на който времето е спряло преди векове?

Земите ни са умопомрачително древни. Нещо, с което повечето други народи не могат да се похвалят и което със сигурност би им било интересно, ако имат информация за него.

И всеки артефакт, от който можем да спечелим, е важен. Вампири - вампири. Румъния от десетилетия базира туризма си на вампири. Защото разработват достатъчна рекламна кампания и защото наливат достатъчно енергия и пари в поддържането на мита за вампирите. Щом и ние имаме подобни условия, бихме били глупаци да не се възползваме. Светът познава туристически стратегии с далеч по-малка база на достоверност. Достатъчно е да споменем къщата на Ромео и Жулиета във Верона, която всички знаят, че е една измислица, но въпреки това се напреварват да посещават.

Затова няма повод Ангелкова да се притеснява от думите си. Ако можем да промотираме вампирите - чудесно. По-големият проблем са общите усилия на България по отношение на културно-историческите дестинации, с които можем да дадем истински тласък на туризма. Нужно е да се разработи ефективна политика за работа с туроператорите, за да включват те постоянно подобни дестинации в своите пакети. Не е работа на един английски турист да знае за фестивала в Жеравна или за Перперикон. Наша работа е да го отведем до тези места, за да разбере светът какви чудеса и каква енергия има в България.

Министерството на туризма привлече вниманието на вечно недоволните и с друго свое решение. От ведомството обявиха, че ще дадат 1,8 млн. лв. за популяризиране на страна чрез турове на чуждестранни журналисти и блогъри. И естествено, заваляха обвиненията, че се харчат пари за глупости. Само че хейтърите вероятно още веднъж не са наясно, че това е политика и практика на най-големите туристически държави. Има безброй много световноизвестни блогъри, които поддържат сайтове за пътувания с милиони потребители, които се изхранват единствено по този начин - чрез писане за пътешествията си в държави, които им плащат за това. Стратегията е доказала своята ефективност в чужбина, работи, и дори е похвално, че българската държава най-после се сети да влезе в крак със световните промо туристически тенденции.

Затова, нека понамалим хейта. Идеите на туристическото министерство безспорно са добри. Дали ще бъдат реализирани, е друг въпрос. Ако не бъдат, тогава бихме имали повод за недоволство. Нападките по инерция обаче не помагат на никой, най-вече на самите нас.

Автор: Десислава Любомирова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес