Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия ще нападне НАТО? Реална ли е тази заплаха?

19 януари 2024, 07:15 часа • 10990 прочитания

Нараства ли опасността от война между Русия и НАТО? Този стряскащ въпрос все по-често може да се чуе не само в пропагандните канонади на руските медии, но дори в дискусии в Лондон или Берлин.

Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?

Още: Какво ще стане в Грузия?

В Германия булевардният вестник "Билд", информационният портал "Т-Онлайн" и няколко други медии през последните дни обърнаха сериозно внимание на различните сценарии за евентуална война между Русия и НАТО, които очевидно се разработват в съответните служби (в случая германски).

Сценарии за война между Русия и НАТО?

Още: Не иска да е руснак? Да се депортира!: Руски депутат призова за изгонване на президента на узбекската общност

Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС

Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?

Тази новина беше силно раздута от някои медии в Русия, които оповестиха, че Германия едва ли не смята да нападне Русия. Но за какво всъщност става дума?

Вестник "Билд" твърди, че разполага с поверителен план на Бундесвера, разработен в случай на "драматичен сценарий на хибридно широкомащабно руско нападение по източния фланг на НАТО" през лятото на 2025 година.

Още: Как тайните служби на Сирия са се учили от нацистите

Още: Шенген съвсем не е зона без граничен контрол

Първата фаза, посочва изданието, щяла започне още през февруари тази година с допълнителна мобилизация на 200 000 военнослужещи в Русия и успешна пролетна офанзива на руската армия в Украйна до юни тази година. През юли щяло да стартира първото тайно, а след това и все по-открито нападение на Русия срещу западни държави с използване на кибердиверсии и други методи на хибридната война - главно срещу балтийските държави.

Според цитирания предполагаем сценарий, през септември Москва започва широкомащабни учения "Запад-2024" в Западна Русия и Беларус, а през октомври разполага ракети със среден обсег и струпва войски в Калининградска област, уж за да предотврати предстоящо нападение на НАТО. Русия планира да завземе тесния коридор на границата между Полша и Литва и да организира там граничен конфликт през декември 2024 с много жертви. През май 2025 НАТО взема решение за възпиращи мерки. А на фона на временното безвластие в САЩ след президентските избори там Русия решава да повтори източноукраинския сценарий от 2014, този път на територията на НАТО. В "деня Х" главнокомандващият на НАТО нарежда да се прехвърлят на източния фланг на НАТО 300 000 войници на Алианса, включително 30 000 войници на Бундесвера,

Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул

Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад

Още: Половин Полша и Сувалкският коридор останаха без GPS заради руски военни учения в Калининград

Не е ясно как завършва ескалацията. Германското булевардно издание уверява, че сценарият на Бундесвера приключва на 30-ия ден след "деня Х", когато половин милион тежко въоръжени руски и натовски войници се изправят едни срещу други в района на Сувалския коридор - 60-километровата сухопътна територия, която свързва Калининград с Беларус, по границата на Полша с Литва.

Какво казват от министерството на отбраната?

Германското министерство на отбраната засега не коментира сценария за ескалация в отношенията между Русия и НАТО, описан от "Билд". Говорителят на министерството все пак заяви, че "проучването на различни сценарии, колкото и невероятни да са те, е част от всекидневната работа на армията, особено по време на обучение."

Янис Сартс, директор на Центъра на НАТО за стратегически комуникации, изтъкна, че в случая става дума за сценарий на учение, а не за поверителен разузнавателен анализ.

Още: Подготовка за преход от мирно към военно време ще обсъжда в Брюксел началникът на българската отбрана

Волфганг Рихтер, пенсиониран полковник от Бундесвера и военен експерт във Фондация "Наука и политика" в Берлин, също не вижда нищо необичайно в това, че Бундесверът разполага със сценарии за всички случаи: "Става дума за разработване на сценарии, което е абсолютно нормално за всяка армия. От две години говорим за агресивната война на Русия срещу Украйна и е съвсем естествено НАТО да реагира с планове за защита на източните си партньори при различни сценарии."

Експертът обяснява, че целта на подобни разработки е да се подготвим за различни варианти в случай на нападение, за да разберем например колко бързо могат да бъдат преместени войските до потенциалното полесражение или пък къде биха могли да възникнат проблеми.

"Тук определено става въпрос не за конкретна прогноза за руско нападение, а за възможен сценарий на това, което може да се случи. (…) Нека отново да го кажа: това не е прогноза за нападение и няма нищо общо с вероятността за нападение", казва пред Дойче Веле Волфганг Рихтер.

Щефан Майстер, експерт в Германското дружество за външна политика, смята, че от една страна е полезно да се разработват различни сценарии за руска атака срещу НАТО, дори и да са относително нереалистични. "Защото сега Русия е много силно въвлечена във военните действия в Украйна и търпи големи загуби на жива сила и техника. Ние не очаквахме и голямата война на Русия срещу Украйна и не бяхме готови за нея", признава експертът.

Още: Нови учебници по история заради Русия и как да се докажем пред НАТО: Съвети от бивш министър (ВИДЕО)

Майстер смята, че в момента Русия няма потенциал да започне голяма война срещу НАТО. "Но не можем да изключим и руско нападение срещу балтийските държави", добавя той.

"Разбира се, че трябва да се разработват сценарии"

Щефан Майстер все пак предупреждава, че не бива да се изпада в крайности и говори дори за известна "истерия" в обществените дискусии. Според него особено в определени кръгове "вероятността за руско нападение срещу страните от НАТО е много надценена". Трябва да анализираме по-внимателно какво наистина е реалистично да се очаква от Руската федерация и какво е "просто паника, внесена в дискусията ни от страни, които биха могли да бъдат засегнати", казва Майстер, намеквайки за балтийските държави. "Разбира се, необходимо е да се разработят различни сценарии за руско нападение в зоната на отговорност на НАТО, да се изчисли колко войници и военна техника ще са необходими в такъв случай. Но в момента е много по-належащо да се помисли от какво ще има нужда Украйна след година или две и още сега да се направят съответните поръчки."

Друг експерт по военните въпроси, Фабиан Хофман от университета в Осло, също смята, че Русия няма намерение да започва война срещу НАТО. Сайтът "Т-Онлайн" цитира Хофман, който твърди, че Русия определено ще изгуби една такава евентуална война, поради което Кремъл в момента се опитва да направи нещо друго: да държи в свои ръце нишките на заплахите и на възможните ескалации. Според него Русия иска да принуди НАТО към отстъпки под угрозата, че тя е в състояние да нанесе огромни щети. С това се има предвид руската заплаха срещу гражданските инфраструктури в европейските държави от НАТО.

Още: Столтенберг: Украйна е по-близо до НАТО (СНИМКА)

Накратко тезата на Хофман, формулирана от него в Х (бившия "Туитър"), гласи: Русия няма намерение да започва същинска военна конфронтация, тъй като ще бъде победена. Русия просто провокира състезание в дисциплината "кой е готов да рискува повече". А на Запада му липсва решителност, твърди експертът. И обобщава: "Вътрешнополитическо разединение и безкрайните дискусии около възможната ескалация - всичко това само подсилва убедеността на Русия, че НАТО ще отстъпи, ако ножът опре до кокал."

 

Източник: Дойче веле

Естония: Европа има между 3 и 5 години, за да се подготви за Кремъл

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес