Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пандемия на страха и глупостта

01 април 2021, 09:45 часа • 6299 прочитания

Вече повече от година се намиране в ситуация на пандемия и съпътстващите я ограничителни мерки. Съвсем естествено и фокусът на общественото внимание е насочен основно към тази тема. Твърде често обаче тя се разглежда само в отделните аспекти, независимо дали те са здравни, икономически, социални или психологически. В повечето случаи се дава предимство на моментния здравен компонент, но без дългосрочна перспектива. Това е напълно обяснимо, но и опасно късогледство.

Още: Война на дронове: Какви тактики използват Русия и Украйна

Още: Как Норвегия се превърна в страна на електромобилите

В обществен аспект най-важни са изводите, касаещи взетите поуки от настоящата пандемия. Вероятно ще прозвучи черногледо, но моят извод е, че в България (и не само) общество няма. Кризата ясно показа какъв е подходът на хората. А той беше спасяване поединично.

Вземаните управленски решения бяха политически, а не базирани на здравна или икономическа логика. Подходът лъкатушеше в двете крайности, което доведе до подобно разбиране и сред обикновените хора: От панически страх и ужас, до откровено неглижиране.

Не бяха решени системните проблеми в здравната система, а насажданата паника доведе до "подсигуряване" на хората, с превантивно болнично лечение. Това от своя страна доведе до липса на помощ за истински нуждаещите си. И така, въпреки затварянията, се стигна до рекордна смъртност, придружена с колапс за затворените бизнеси и липса на адекватни компенсации.

Още: Киселото зеле - най-германската храна?

Още: Невидимите мигранти на Хърватия

Така стигнахме и до естествения подбор. И всички сладки приказки за загриженост и емпатия се оказаха поредното празнодумие. Пандемията беше използвана за обществена и политическа легитимация, за лъскане на личен имидж и кариеризъм. Под маската на загрижеността се прокрадват тъмните сенки на личното облагодетелстване и егоцентризма.

Пролича ясно и ерозията на доверието към институциите, както и това към традиционните медии. Търсеният източник на информация стана компанията на Зукърбърг (Фейсбук), която също беше подложена на сериозна регулация, разбирайте цензура. Ограничителните мерки, въведени като някаква панацея от Китай и копирани от европейската цивилизация, така и не получиха необходимия резултат по ограничаване на заразата. Примерите за доста по-либералните мерки в Швеция и Беларус повдигнаха повече въпроси, отколкото достойни отговори могат да дадат изолационистите.

В глобален мащаб човечеството отново се постави в позицията на Бога. Не знам дали въпросният вирус е лабораторна изработка или естествено създаден в природата. Аргументи има и в двете посоки. Но грубата човешка намеса спрямо природата и нейното "управление" е безспорен факт. Опитът да бъде направлявана посоката на всичко създава опасни предпоставки. Както и внушението, че природните ресурси не достигат за числеността на населението. Защо завършвам с това - отговорете си сами.

Автор: Тодор Беленски

Още: Промени в Закона за ДДС – бомба без закъснител за банковата система и икономиката?

Още: Украйна: ще приключи ли войната през 2025 година

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес