И тъй, кога правиш милостиня, не тръби пред себе си, както правят лицемерците по синагоги и по улици, за да ги хвалят човеците. Истина ви казвам: те вече получават своята награда. А ти кога правиш милостиня, нека лявата ти ръка не знае какво прави дясната (Мт. 6:1-4).
Ето тези думи в свещената книга на християните – Библията, отразяват мъдростта на вековете по отношение на дарителската дейност. Или казано с думи прости – ако не е тайно дело, милостинята е просто акт на лицемерие.
Неслучайно започвам с този цитат от Евангелието на Матея. Защото за пореден път българските политици показаха, че за тях няма нищо свято, особено по отношение на болката на хората. И непременно, преди избори, трябва да покажат колко са загрижени, но доказват единствено колко са лицемерни.
Лицемерието лъсна пред камера от страна на вечната мерудия на всяка манджа Николай Бареков и от милиционера Цветан Цветанов. А режисурата беше толкова лоша, че всеки нормален човек, погледнал клиповете им в леденото предизвикателство, спокойно може да повърне.
И Бареков, и Цветанов се включиха в леденото предизвикателство (Ice Bucket Challenge), като искаха да демонстрират съпричастност – привидно обаче. Защо ли – простичко е и ще бъде изяснено в следващите редове.
На първо място Бареков сложи сина си в инициативата, защото все някой трябваше да го предизвика – така е по правилата на играта, затова се нарича „предизвикателство”. Никой обаче не се „сети” за г-н Бареков в инициативата – чудно защо ли? Затова, в типичен стил „новият политик” открадна идеята на пиара Максим Бехар, който трансформира Ice Bucket Challenge в призив за помощ за пострадалите от наводнения и използва малкия си син, за да се намърда и той в безплатния пиар. А за да се покаже „повече пич”, Бареков реши да предизвика политическите си опоненти Бойко Борисов и Цветан Цветанов – помпозно и в стил край басейна.
Още по-жалко беше изпълнението на Цветанов. Иронично, той всъщност прие предизвикателството на Бареков, защото се заля с кофа студена вода, но на практика в подкрепа на друга кауза – за борба с аутизма при децата. Бившият вътрешен министър обаче обърка „аутизъм” с „алтруизъм” в изявлението си пред камера – и съвсем не е нарочно, по мое мнение, направо боговете се намесиха. Защото в България алтруизмът, а именно принципът да се грижиш за благополучието на другите пред собственото, отдавна е изчезващ вид. При политиците е съвсем изчезнал, сред обикновените хора – още не. Но не е лошо политиците да вземат да дарят, че да го спасим. И алтруизма, а и за борба с аутизма да дарят. Здравеопазването го съсипахме, както и научната дейност, затова останаха и само даренията.
Основната идея на леденото предизвикателство (Ice Bucket Challenge) е да се обърне внимание на една страшна болест – амиотрофична латерална склероза (АЛС) и да се направят дарения, за да се намери лечението. Ледената вода е просто начин да се привлече все по-консуматорското общество, което иначе рядко се сеща за нуждаещите се. Неслучайно хора като Чарли Шийн и Роджър Федерер подчертаха много ясно, че дарението е на първо място, а не заливането с вода – Шийн с дела, като се поля с долари, вместо с вода, а Федерер – с думите „Мисля, че предизвикателството е страхотно, но е по-страхотно да се дари”. Да се дари, а не да се натърти как „най-богатите Борисов и Цветанов трябва да дарят”, след като във всевъзможни изяви от година насам повтаряш колко са крали, а преди това си им лизал задниците.
Библията не е съвършена книга по мое скромно мнение, но относно милосърдието е крайно точна – не тръби, когато правиш милостиня. А специално за българските полици предлагам щом искат малко безплатен пиар на гърба на огромни проблеми, да не се заливат с вода – да си напълнят кофата с по-кафява субстанция. И без това всеки ден редовно им излиза от устата, та един кафяв душ може малко от малко да ги понаучи на истински морал.