Още в средата на март почти цяла Европа предприе извънредни мерки в битката срещу коронавируса. Швеция обаче първоначално заложи на по-различен подход и не въведе строги ограничения. Броят на засегнатите обаче продължава да нараства: потвърдените случаи на болни от COVID-19 вече са над 7200 души, а жертвите са близо 500. На този фон натискът над правителството за промяна на курса се засилва.
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
Какво да очакват шведите?
Вече се обсъжда нов кризисен закон, който ще даде на правителството разширени правомощия в борбата срещу пандемията. Кабинетът ще може да предлага мерки, но опозицията все пак ще може да внася промени.
Дотук Швеция избягваше забраните и предпочиташе да води битката с препоръки към гражданите. Но ето, че това може да се промени. Министърът на здравеопазването Лена Халенгрен настоява законът да бъде приет най-късно този петък. Той ще включва ограничения в обществения транспорт и в търговията. Предвижда се да бъдат затворени търговските центрове, ресторантите и други обществени места, на които сега е позволено да се събират до 50 души.
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?
Ако законът бъде приет, се очаква той да остане в сила през следващите три месеца. Смята се, че толкова време ще е необходимо на страната да се справи с най-лошото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Как се справя Норвегия?
За разлика от Швеция, в Норвегия отрано въведоха строги ограничения. Това сега се изплаща: разпространението на заразата в страната е под контрол, уверяват от правителството. Последните данни сочат, че към момента едно заразено лице предава заразата средно вече само на 0,7 души. За сравнение: преди въвеждането на карантината един заразен е предавал вируса средно на 2,5 души. "Това означава, че държим нещата под контрол", заяви министърът на здравеопазването Бент Хойе в Осло. Въпреки това обаче Норвегия все още няма да премахва забраните във връзка с коронавируса.
Още на 12 март норвежкото правителство наложи строги ограничителни мерки за спиране на разпространението на Ковид-19. Страната дори затвори границите си за чужденци. Норвежките граждани, които се връщат от чужбина, задължително биват поставяни под 14-дневна карантина. Училищата и детските градини остават затворени до Великден, както и църквите, университетите и други учреждения. Тази сряда (8 април) правителството в Осло ще решава дали извънредните мерки ще бъдат удължени.
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
Според последните данни на американския университет "Джонс Хопкинс", в Норвегия има 5 865 потвърдени случая на зараза с коронавирус и 77 жертви.
Източник: Дойче веле