Години наред наблюдавам израждането на журналистическата среда в България. ПИК-ливата журналистика дотолкова е навлязла в битието ни, че вече я възприемаме едва ли не за нещо нормално.
Още: Защо Гърция има толкова много пари
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
Заглавия за кликове, трикове за трафик и плюене по график. Пределно ясно прозират и разните му там олигархични интереси. Но всяко нещо трябва да има някакви граници. Когато става въпрос за откровено жълти до кафяво издания, това е начин на съществуване.
Притеснява ме обаче, че напоследък журналистическите стандарти не означават нищо, дори и за претендиращи за по-сериозни медии. Впечатление ми направи обръщението с обиден прякор към лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов с "Костя Копейкин". Журналистиката е саморегулираща се система, колеги. Хубаво е отразяването на различни фигури, процеси и събития да се прави обективно, или поне да се прави опит за това. Дали бихте използвали подобно обръщение към други политически фигури, с лепнати цветисти прякори? Въпросът е риторичен. Ако ще променяме стандартите, нека го направим за всички.
Питам се и друго. Защо Костадинов стана "Копейкин" в светлината на антиправителствените протести? Притеснително ще бъде, ако всяка политическа фигура, която постави под съмнение авторитета и решенията на правителството става я "лъжа", я "копейка" или "рубладжия". И не само политическа. Ше ми се да вярвам, че всеки един журналист, поне вътрешно се опитва да бъде коректив на всяка една несправедливост в държавата.
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
Интересно е и друго. Защо в публичното пространство няма някой "доларкин" например? Или защо когато изтекат "пикантни снимки" на едни следва съчувствие, а на други подигравателно отношение. Отново за едни двойни стандарти говорим. И за една независима журналистика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Впрочем си имахме осъден политик за лъжа по време на предизборна кампания. За един премиер говорим. Защо не използваме "осъденият за лъжа" пред името му. Даже ще е вярно и доказано от българския съд. Ще го използваме ли, колеги?
Автор: Тодор Беленски