Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И ябълките продължават да си гният...

22 март 2015, 11:55 часа • 19438 прочитания

Изненадващо ВСС не образува дисциплинарно производство срещу Владимира Янева заради аферата „Червеи“, макар че заради нея я отстрани от длъжност. Дали защото и Борисов, и Янева си мълчат?, пита се Полина Паунова.

Висшият съдебен съвет така и не образува дисциплинарно производство срещу председателя на Софийския градски съд Владимира Янева за ролята ѝ в аферата "Червеи", където тя е разрешила използване на специални разузнавателни средства (СРС) за рекордния срок от 300 дни. Членовете на съвета се разделиха в гласуването - 7 на 7 по въпроса дали имат законно основание да търсят отговорност от съдийката за нарушенията при разрешаването на СРС . Четирима от кадровиците се въздържаха.

Предложението за дисциплинарното производство бе направено публично от правосъдния министър Христо Иванов. Според него действията на Янева са умишлени и създават рискове за националната сигурност. Оказа се обаче, че съдебният съвет не мисли така. Аргументите "против" на седем от членовете му са свързани с функционалния имунитет, който съдиите имат по конституция. Тази защита ги пази от преследване за решения, които те взимат в качеството си на магистрати. Същата тази защита обаче не попречи на ВСС да отстрани семейната приятелка на Цветан Цветанов, когато Бойко Борисов и Сотир Цацаров пожелаха това, преди седмици. Тогава аферата „Червеи“ бе силен коз в ръцете на управляващите. Месец по-късно, когато очевидно се правят опити случаят да бъде потулен, ВСС се сети за функционалния имунитет, нищо че неведнъж въпросният законов принцип е потъпкван.

Другият аргумент "против" бе, че членовете на кадровия орган не могат лично да проверят случая, защото всички материали са класифицирани, а те нямат достъп до класифицирана информация.

Тук би следвало да припомним, че подобни аргументи изобщо не бяха ползвани навремето, когато членовете на съвета четоха СРС-та срещу Камен Ситнилски и ползваха именно информацията, добита от тях, за да го изгонят от ВСС.

Двойният стандарт на ВСС

При обсъждането на казуса „Янева“ Висшият съдебен съвет се оказа в блажено неведение и забрава. Кадровиците на съдебната власт изобщо не се сетиха, че именно те отстраниха председателката на Софийския градски съд заради образуваното досъдебно производство срещу нея по искане на главния прокурор Сотир Цацаров. А то бе заради същите факти, които сега се оказват предмет на магистратския имунитет. За същите обстоятелства тогава обаче главният прокурор бе издал „присъда“. По тях се бе изказал и в ясна посока премиерът Бойко Борисов. След двете „команди“, които членовете на ВСС получиха преди месец по аферата „Червеи“ и участието на Владимира Янева в нея, те дори не поискаха допълнително данни, а незабавно пристъпиха към отстраняването на съдийката.

В началото на февруари Борисов директно посочи Владимира Янева като един от виновниците в аферата и препоръча на прокуратурата да повдигне обвинения на всички замесени - „от съдията до последния”. Няколко дни след това Цацаров поиска от ВСС временно да отстрани Янева заради досъдебното производство срещу нея, образувано пет дни след призива на премиера. Месец по-късно срещу бившата шефка на СГС не е повдигнато обвинение, а досъдебното производство може да продължи с години. И в крайна сметка да приключи тихомълком, когато бъде забравено.

Именно по тази причина още в началото на февруари можеше да се предположи, че гръмовното уж скъсване на дружбата между съдийката и ГЕРБ, които по една или друга причина досега ѝ бяха гръб (а и стояха в основата на кариерното ѝ израстване) ще отшуми точно толкова рязко и с дейното участие на ВСС, както и започна.

В разгара на скандала от думите на Янева стана ясно, че тя няма намерение да атакува отстраняването си от съдебния съвет пред Върховния административен съд, въпреки че на практика решението на ВСС не е мотивирано, както изисква законът. По същото време в интервю за сайта „Де факто“ Янева отрича „високопоставени представители на изпълнителната власт“ да са повлияли за отстраняването ѝ. Тя се превърна в първия магистрат, който усилено игнорира обстоятелствата около уволнението си, въпреки че има преки доказателства за политическа намеса.

Няколко седмици по-късно същата тази „политическа намеса“ стана причина и за потулването на участието ѝ в аферата „Червеи“, за която странно спря да се говори така усилено, въпреки че ситуацията около скандала не се проясни.

Дълговете - платени

В случая обаче нямаме чужд посланик, който ясно да назове диагнозата и да посочи гнилата ябълка, та да видим снимка на гангренясалата система от случая „Янева“. Случай, в който премиерът и главният прокурор издадоха присъда за „разчистване“ на терена. Разчистването пък стигна до там, докъдето те двамата позволиха.

Отстраняването на шефката на Софийския градски съд изигра своята политическа роля - бе провъзгласено за част от „реформите“ и бе ползвано като наказание за „заиграването“ на Янева с авторите на „Червеи“ от предишната власт.

Отказът от дисциплинарно производство пък ще награди съдийката за смирението и твърдението ѝ, че в отстраняването ѝ няма политически мотив. Така тя ще запази кариерата си на магистрат за един по-късен момент, когато аферата ще е вече отшумяла. Мълчанието на Янева, което на практика ѝ осигури бъдеще в системата, пък ще предпази и Борисов, и Цацаров. Така те няма да бъдат посочени като част от диагнозата. И никога няма да се разбере дали е имало разговор в стил „ти си я избра“, когато оглави Софийския градски съд в първия мандат на ГЕРБ.

По този начин всички изглеждат доволни, а дълговете - платени. Такава реформа обаче не съществува. Подобен развой показва само едно: че гниенето на "ябълките" продължава.

Източник: Дойче Веле, www.dw.de

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес