Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

''Депресиращо четиво''

24 януари 2014, 09:39 часа • 30610 прочитания

България продължава да създава грижи на ЕС - при това повече, отколкото Румъния, която този път получава по-добри оценки. Така чуждите медии коментират доклада на ЕК за напредъка на България през последните 18 месеца.

Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?

Още: Какво ще стане в Грузия?

Седем години след присъединяването си към ЕС България все още не изпълнява европейските изисквания по отношение на правовата държава и борбата срещу корупцията и организираната престъпност, отбелязва агенция ДПА и цитира председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, според когото последният доклад на Еврокомисията ясно показва, че в България "усилията, насочени към мащабни реформи, трябва да бъдат насърчавани". От юли 2012 година, когато бе публикуван последният доклад на ЕК за България, са били постигнати съвсем малко успехи, поради което цялостният напредък на страната се оценява като незначителен, обобщава ДПА и уточнява, че лош атестат получават и трите правителства, управлявали през отчетния период. Агенцията цитира министъра на правосъдието Зинаида Златанова, която обяви, че София интерпретира новия доклад на ЕК като план за действие, с чието изпълнение ще се захване незабавно.

Отрезвителни констатации

Темата коментира и британският "Икономист". В поредния си доклад Брюксел продължи да мъмри България и Румъния за слабости в областта на законодателството, съдебната реформа и борбата срещу корупцията. Но двата доклада разказват две различни истории за напредъка, постигнат в тези области. В България "общият напредък все още не е достатъчен", докато за Румъния се казва, че е предприела "някои значителни мерки", показващи реален ангажимент за реформи, отбелязва "Икономист". В доклада, който британският посланик в София Джонатан Алън нарече "депресиращо четиво", се казва също така, че България не е успяла да реформира тромавата и неефективна правосъдна система, но по-обезпокоителното според Комисията е, че трите различни правителства, управлявали през последните 18 месеца, не са успели да изградят съгласие относно това как да продължат реформите, посочва изданието.

Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС

Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?

Германският "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" пише на свой ред, че през 2007 година България и Румъния бяха приети в ЕС, въпреки че не бяха готови за еврочленството. Поради това Брюксел се видя принуден да въведе контролен механизъм за наблюдение на двете страни, част от който са и редовните доклади за напредъка на реформите, припомня изданието и посочва, че Румъния, която в доклада преди година и половина получи доста лоши оценки, сега може да се похвали със значителен напредък в съдебната реформа и в борбата срещу корупцията.

"Шенген си остава недостижим"

Изводите на Еврокомисията за напредъка на България и Румъния са важни и с оглед на факта, че в началото на март предстои да бъде обсъден въпросът за членството на двете страни в Шенген. "Юропиън войс" отбелязва в тази връзка, че именно заради пропуските по отношение на належащите реформи България и Румъния все още не са получили зелена светлина за присъединяване към Шенгенското пространство.

На този аспект се спира и австрийският "Курир". Изданието смята, че присъединяването на двете страни към Шенген отново ще бъде отложено. Макар България и Румъния да изпълняват техническите изисквания за членство, няколко европейски държави са твърдо против приемането им в Шенген. Холандия, например, би се съгласила само след два поредни положителни доклада на Еврокомисията, припомня изданието.

Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул

Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес