Чужди издания публикуват положителни статии за встъпилия в длъжност нов български президент. Едната публикация дори сравнява Плевнелиев с американския президент Барак Обама.
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
Визионер, но и прагматик, който има за цел да подобри имиджа на страната си в чужбина и най-вече пред чуждестранните инвеститори: така някои чужди медии виждат новоизбрания български президент.
Две доста положителни статии за Плевнелиев допълват международния отзвук от събитието в София. В едната публикация дори се твърди, че Плевнелиев будел някои асоциации с американския президент Обама, защото също като него се позовал в първата си реч на социалните идеи на чернокожия правозащитник Мартин Лутер Кинг.
В статията си под заглавие "East Side Story" австрийският Винер Цайтунг цитира и важното уточнение, направено от Плевнелиев - а именно, че "България днес вече не се нуждае от една мечта, а от програма, която да се приема както от обществото, така и от политическите сили".
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?
А редовият българин?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Изданието отбелязва, че изпълнението на подобна програма - и особено желанието за по-тясно обвързване с Европа - не е лесно изпълнима задача за страна като България.
"Поради многократно критикуваните неуспехи в борбата срещу корупцията приемането на страната в Шенгенското пространство на няколко пъти беше отлагано, а българските граждани все още нямат достъп до трудовия пазар на близо една трета от държавите в ЕС", аргументира австрийският вестник и допълва: "Ниските доходи, които карат много млади хора да напуснат родината си, мотивират новия президент да работи за подобряване на икономическите перспективи. Все още не е ясно обаче доколко той ще има възможност да допринесе за това в политическото ежедневие", коментира Винер Цайтунг.
Германският Ханделсблат се спира на "трудните изходни позиции" на Плевнелиев. Изданието отбелязва, че България стене заради ширещата се бедност: трите най-бедни европейски региона се намират именно в България, а доходите на хората са едва 43% от средното за ЕС ниво.
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
Затова и мнозина българи виждали само два изхода от тази ситуация - а именно терминалите на летище София, пише Ханделсблат, парафразирайки един популярен български виц.
Марката "Made in Bulgaria"
Все пак "новият силен човек в София", както го нарича изданието, си поставял амбициозни задачи: да подобри имиджа на България в чужбина, за да не говорят повече за нея като за "страна, в която мафията си има собствена държава".
Там, където правомощията на новия български президент са най-големи, а именно в областта на външната политика, Плевнелиев смятал да допринесе за "откриването на нови пазари за българския износ".
А с помощта на дипломацията /изчистена от агенти на бившата ДС/ той иска да популяризира марката "Made in Bulgaria" на международната сцена.
Дойче Веле